Deneysel karaciğer fibrozisi oluşturulan ratlarda roziglitazonun antifibrotik ve antioksidan etkileri
The antifibrotic and antioxidant effects of rosiglitazon on experimental liver fibrosis in rats
- Tez No: 195153
- Danışmanlar: PROF. DR. CANSEL TÜRKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
PPAR-? agonistlerinin antifibrotik etkileri olduğunu gösteren çesitli yayınlar bulunmaktadır. Biz bu çalısmamızda deneysel hepatik fibrozis modelinde roziglitazonun (RZG) HF gelisimini etkileyip etkilemediğini arastırmayı amaçladık.Yirmibir adet Wistar cinsi erkek rat 7'serli 3 gruba ayrıldı. 8 hafta süreyle, 1. gruba CCl4 için çözücü olarak kullanılan zeytinyağı, 2. gruba yalnızca CCl4, 3. gruba CCl4+RZG verildi. Serum ALT düzeyleri, karaciğer dokularında süperoksitdismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) aktiviteleri ile malondialdehid (MDA) ve hidroksiprolin (HYP) düzeyleri bakıldı. Karaciğer histopatolojisi `Ishak skorlaması' kullanılarak değerlendirildi. Bulunan sonuçların istatiksel analizi SPSS bilgisayar programı ile yapıldı.Deney sonunda CCl4 grubundaki ratlar zayıf, az hareketli durumdaydı. RZG ile tedavi edilen gruptaki ratlar ise kontroller gibi sağlıklı görünümdeydi. ALT düzeyleri CCL4 grubunda diğer gruplardan yüksek bulundu. Tedavi grubunda model gruptan düsük ancak kontrol grubundan yüksek bulundu. MDA düzeyleri CCl4 grubunda diğer gruplardan yüksek bulundu. CCl4+RZG tedavi grubunda ise kontrol grubundan yüksek bulundu. SOD tedavi grubunda, CCl4 grubundan düsük ancak kontrol grubundan yüksek bulundu. CCl4 grubunda CAT aktivitesi diğer gruplardan anlamlı derecede düsük bulundu. Tedavi grubunda ise kontrol grubundan yüksek saptandı. HYP düzeyleri CCl4 grubunda diğer gruplardan yüksek bulunurken tedavi ve kontrol grupları arasında fark saptanmadı. Ishak skorlaması sonucunda CCl4 grubundaki nekroinflamatuvar aktivite diğer gruplardan yüksek bulundu. Diğer gruplar arasında fark bulunamadı. Bununla birlikte Ishak fibrozis skoru hem model hem de tedavi grubunda kontrol grubundan yüksek hesaplandı. Tedavi grubunda model gruptan düsük bulunmasına rağmen aradaki fark anlamlı olarak bulunmadı.Sonuç olarak, RZG' un inflamasyonun ve oksidatif stres parametrelerinin baskılanmasında etkili olduğu görülmüstür. Buna ilaveten karaciğer fibrozisinin sınırlı olarak önlenebildiği tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
Peroxisome proliferator activated receptor-? (PPAR-?) agonists have been shown to prevent hepatic fibrosis in rodents. In this study, we evaluated therapeutic antifibrotic potential of PPAR-? agonist rosiglitazone (RZG) and its antioxidant properties.Twentyone male Wistar albino rats were randomised into three groups. Group1 control, Group2 received carbontetrachloride (CCl4), and Goup3 received CCl4+RZG. At the end of 8 weeks, serum alanineaminotransferase (ALT), tissue malondialdehyde (MDA), hydroxyproline (HYP) levels, activity of superoxide dismutase (SOD) and catalase enzymes measured. Liver histopatology was assesed by Ishak?s scoring system.ALT and MDA levels were higher in group2 than in both other groups, but also higher in group3 than controls. SOD activity was higher in group2 than other groups, and higher in group3 than controls. The CAT activity was lower in group2 than others, but also higher in group3 than controls. HYP levels were higher in group2 than other groups, however, there is no significant difference between others. The Ishak necroinflammation score was higher in group2 than other groups, however, there is no significant difference between other groups. The Ishak fibrosis score was higher in group2 and group3 than controls. It was lower in goup3 than group2 but there is no significant difference between these groups.In conclusion, RZG treatment was effective on suppression of inflammation as well as oxidative stres parameters in the liver. Also, liver fibrosis was limited prevented by RZG treatment. This study showed that, RZG may be an usefull therapeutic agent in liver fibrosis and antioxidant properties of RZG contributes of its antifibrotic effects.