Ratlarda deneysel karın içi yapışıklıkların önlenmesinde bal, karboksimetilselüloz membran (seprafilm) kullanımının etkilerinin araştırılması
Research of experimental intraabdominal adhesion prevention using honey and carboxymetylsellulos (seprafilm) in rats
  1. Tez No: 195152
  2. Yazar: ARİF EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÇİFTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İntraabdominal adezyonlar sıklıkla geçirilen abdominal ameliyatlar sonrası oluşan, abdominal organları birbirine ve/veya karın duvarına bağlayan fibröz bantlardır. İyileşmenin major bir komplikasyonudur. İntestinal obsrüksiyon, infertilite ve kronik pelvik ağrılar nedeniyle ciddi morbidite ve mortalite oluştururlar. Adezyonlar için gerçekleştirilen reoperasyonlar ciddi komplikasyonlarla sonuçlanma riski bulunan girişimlerdir. Her operasyonun riski bir öncekinden fazladır.Adezyon oluşumunu engellemek amacıyla bugüne kadar çok sayıda adezyon önleyici ajan araştırılmış ve araştırılmaya devam edilmektedir.Bu gün hiçbir ajanın adezyon önlemede kesin ve tam etkili olduğu ispatlanamamıştır.Bu çalışmadaki amaç; geçmişte de yara iyileşmesinde güvenle kullanılan bir ajan olan balın postoperatif adezyonların önlenmesinde etkili olup olmadığını araştırmak ve halen bariyer etkisi nedeniyle klinikte kullanımı olan karboksimetilselüloz membran (seprafilm) ile karşılaştırmaktır.Bu çalışma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun onayı alındıktan sonra yapılmıştır. 10'arlı 3 grup halinde toplam 30 adet Wistar Albino tipi (dişi) rat kullanılmış, tüm ratlarda klempleme ve serozal abrazyon modeli ile adezyon oluşturulmaya çalışılmıştır.Her grupta oluşan adezyonlar Mazuji ve arkadaşlarının kullandığı adezyonları 0 ile 4 arası skorlayan, makroskopik adezyon skorlama yönteminiyle, histopatolojik incelemede Hooker ve arkadaşlarının kullandığı 0 ile 3 arası skorlanan fibrozis değerlendirme skorlamasıyla ve yine Hooker ve arkadaşlarının kullandığı inflamasyon değerlendirme skorlamasıyla değerlendirilmiştir.Sonuç olarak; bal ve seprafilm tek başına kullanıldıklarında adezyon oluşumunu azaltmaktadırlar.Ancak adezyon oluşumunu seprafilm grubunun bal grubundan daha fazla azalttığı görülmüştür. Buna rağmen seprafilmin yapılan diğer çalışmalarda olduğu gibi barsakların kendi aralarında ve diğer organlarla olan yapışıklıkları tam olarak engellemediği bu çalışmada da gösterilmiştir. Bal inflamasyon ve fibrozisi 7 gün içinde engelleyememiştir. Daha sonraki çalışmalarda, enfekte bir karında balın inflamasyon ve fibrozisi önlemede daha etkin olup olmadığı araştırılabilir. Bu nedenle daha geniş kapsamlı deneysel ve klinik çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Intrabdominal adhesions are the fibrous bands between abdominal organs and the abdominal wall after the operation. It?s the serious cause of moralite and morbidity such as intestinal obstruction, infertility and chronic pelvic pain. Reoperations due to the adeshions have risks of complications. Each operation has higher risks than the one beforeRecently several studies have been performed in order to protect the adhesions. Up to now, no material that have full and complete effect over adhesion formation has been found.The aim of this study is to evaluate the postoperative adhesion preventive effect of honey which haas proven positve effect on wound healing and compare it with karbocymetylselulose (seprafilm) which is currently used barier in clinicla practice.This study is performed after the permission of Gazi, University Medi,cal Faculty Ethical Comity. Total 3 groups which is composed of 10 rats , total 30 Wistar-Albino rats were used. All rats were underwent adhesion model by clemping.Adhesion was scored from 0 to 4 as described by Mazuji et al. which is coposed of macroscopic adeshion scores. Histopathologic examination is performed by a scoring systeö from 0 to 3 as described by Hooker at el which is composed of fibrosis score and inflamation score.As a result; honey and seprafilm decreased the adhesion when used alone. But adhesion formaion in sprefilm usage was lower than the honey used ones. However as repğoted before, seprafilm was unable to protect the adhesşon between intestines. For this reason in order to protect the adhesions which can cause high mortality and morbity, further studies are needed.