Türkiye'de bulunan bazı yarıiletken minerallerin yapısal ve fotoelektriksel özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 19520
  2. Yazar: FATİH DUMLUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. HİKMET ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
O Z E T Bu çalışmada» stibnit, zinkenit, pirit, galen, pirotin, il meni t» minerallerinin yapısal ve fotoelektriksei özellikleri incelenmiştir. Bunun için numuneler, kesilip parlatılarak, elektriksel ölçümlere hazır hale getirilmiştir. Daha sonra herbir numunenin oda sıcaklığı ve sıvı azot sıcak: İlgındayken, karanlık ve aydınlık ortamlarda I -V karakteristikleri ölçü lerek, fotoil etkenlik davranışları incelenmiştir. Ayrıca oda sıcaklığında, belirli dalgaboyundaki fotonlara karşı numune lerin davranışları araştırılmıştır. Isıl uyarındı akım C Thermally Stimulated Current} özelliklerinin değerlendiril mesinden, mineralin band aralığında bulunan safsızlık ve/veya def ek t seviyeleri belirlenmiştir. Numunelerin x-ışı- nı di fr aksiyonu* ndan elde edilen grafikleri ede, bu deney ne ticelerine, numunelerin yapısının etkisi araştırılmıştır. Neticede, stibnit minerali yalıtkan, diğer numuneler ise sıvı azot sıcaklığında fotoil etkenlik özelliği göstermişlerdir. Sıvı azot ile +30 C sıcaklıkları arasında ortalama direnç değişimi, zinkenit mineralinde 8,785 CV C, pirit mineralinde 0,875 Ci/^C, galen mineralinde 1,045 CV°C, pirotin mineralinde 15,7 Q/°C, il meni t mineralinde ise 1246 CV°C olarak bulundu.Log I-ClxTD grafiklerinden bulunan enerji değeri ise numune lerin içindeki s af sizi ıkl ?a.v dan dolayı band aralığı değil, saf sizlik ve. veya def ek t seviyelerini vermektedir. Bu safsızlık ve/veya defekt seviyeleri ise zinkenit mineralinde karanlık ortamda 0,07 eV, aydınlık ortamda 0,05 eV, pirit mi ner al i nde k ar ani ı k or tamda 0, 04 eV, aydı nl ı k or tamda 0,03 eV, galen mineralinde karanlık ortamda 0,05 eV, aydınlık ortamda 0,03 eV, pir ot in mineralinde karanlık ortamda 0,14 eV, aydınlık ortamda 0,11 eV, ilmenit mineralinde karanlık ortamda 0,09 eV, aydınlık ortamda 0, 08 eV olarak bulundu. ii
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work the struct ural and photoelectric properties of stibnit, zinkenit, pyrite, galena, pyrotine and ilmenite minerals has been investigated. The samples were cut and polished to make them ready for electrical measurements. I -V characteristics of samples were obtained at room and nitrogene temperatures. By having light* and dark measurements, the photoelectric behaviour of the samples were investigated. Further, the behaviour of samples to the photons of specific wavelenght were investigated. By studying Thermally Stimulated Currents, the impurity and^'or defect levels in the band gap have been obtained. The effect of the structure of the samples obtained from x-ray analysis on the experimental results were also investigated, It was found that stibnit mineral has insulator behaviour while the other samples shows phot ©conduct ive properties at nitrogene temperature. Mean resistance changes between nitrogen and 30 ' C were found to be 8,785 CV C for zinkenit, 0,873 0/°C for pyrite, 1,045 CV°C for galena, 15,7 CV°C for pyrotine, and 1246 CV C for ilmenite. iiiThe energy values found from Log I-Cl^TD plots give impurity and/or defect levels rather than band gap. The impurity and^or defect levels were found 0,07 eV in dark and 0,05 eV in light for zinkenit; 0,04 eV in dark and 0,03 eV in light for pyrite; 0,OS eV in dark and 0,03 eV in light for galena; 0,14 ev in dark and 0,11 eV in light for pyrotine and finally 0,09 eV in dark and 0,08 eV in light for ilmenite. iV