Mineral fosfor kaynağı içermeyen etlik civciv rasyonunda fitaz katkısı etkinliğinin belirlenmesi
Determination of effectiveness of phytase supplementation to mineral phosphorus free broiler chick diets
  1. Tez No: 195250
  2. Yazar: ONUR TATLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖKHAN ÖNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, mineral P kaynağı içermeyen etlik civciv rasyonuna fitaz enzimi katılmasının etlik civcivlerde performans (canlı ağırlık, yem tüketimi ve yemden yararlanma), karkas randımanı, bazı iç organ ağırlıkları, tibia ağırlığı ve ham kül düzeyi ile serumda ve tibiada P, Ca, Mg ve Zn yoğunlukları üzerine olan etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada toplam 375 adet Ross 308 erkek civciv kullanılmıştır. Civcivler (+) kontrol, (?) kontrol ve deneme gruplarına her birinde 125 adet civciv olacak şekilde rasgele dağıtılmıştır. (+) Kontrol, (?) kontrol ve deneme grupları için 25 adet civciv bulunan beşer alt grup düzenlenmiştir. Araştırmada %22,78 ham protein ve 3050 kcal/kg metabolizlenebilir enerji içeren etlik civciv yemi kullanılmıştır. Yararlanılabilir fosfor gereksinimini (%0,45) sağlayabilmek için dikalsiyum fosfat katılan rasyon (+) kontrol grubunu, dikalsiyum fosfat katılmayan rasyon (?) kontrol grubunu ve dikalsiyum fosfat katılmayıp fitaz enzimi katkısı yapılan rasyon deneme grubunu oluşturmuştur. Deneme grubu rasyonunda 500 FTU/kg olacak şekilde ticari fitaz enzimi katkısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate performance (body weight, feed intake and feed conversion ratio), carcass yield, some organ weights (liver, heart and spleen), tibia weight, tibia ash level, serum and tibia P, Ca, Mg and Zn concentrations of broilers fed with phytase supplemented mineral P free diets. A total of 375 Ross 308 male broilers were used in study. One-day-old chicks were randomly assigned into (+) control, (?) control and treatment groups consisted of five replications each containing 25 chicks. A starter diet with 22,78% crude protein and 3050 kcal/kg metabolisable energy was used. Three dietary treatments were formed as followed: (1) (+) control group diet had 0,45% aP with dicalcium phosphate, (2) (?) control group diet had 0,13% aP without dicalcium phosphate, (3) (?) control diet + 500 FTU/kg phytase.