Subanestezik dozlarda ketaminin desfluran,sevofluran ve propofol anestezisi sonrası postoperatif derlenme ve kognitif fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 195249
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAFİZE ÖKSÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda elektif cerrahi girişim planlanan genel anestezi verilecek hastalarda subanestezik dozlarda ketaminin desfluran, sevofluran ve propofol anestezisi sonrasında postoperatif derlenme ve kognitif fonksiyonları üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Etik Komitesi ve hasta onamı alınarak, elektif cerrahi yapılması planlanan, 18-60 yaş arası ASA I-III grubundan 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar Des K (n=15), Sev K (n=15), Prop K (n=15), Des (n=15), Sev (n=15) ve Prop (n=15) olarak rastgele altı gruba ayrıldı. Entübasyonda ve ameliyat başlayana kadar 2 dakikada bir, ameliyat başından sonuna kadar ise 10 dakikada bir KAH, SAB, DAB, OAB, SPO2, BİS, ETsevo/des, ETCO2 kaydedildi. Ekstübasyon esnasındaki ve 5'er dakika aralarla ilk 15 dakika hemodinamik veriler kaydedildi. Ekstübasyon saati, göz açma, komutlara yanıt verme (araştırmacının parmağını sıkma) ve oryantasyon zamanı (doğum yılını ve bulunduğu yeri söyleme) kaydedildi. Ekstübasyondan sonra ilk 15 dakika 5'er dakika aralarla RSS ve ADS değerlendirildi. Ekstübasyondan 1 saat ve 6 saat sonra MMT uygulandı. Bu çalışmada istatistiksel analizler GraphPad Prisma V.3 paket programı ile yapıldı. Bulgular: KAH ve OAB açısından gruplar arasında fark saptanmazken, sadece 10.dk. DAB ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,048, p=0,016). Subanestezik dozda ketamin yapılan gruplarla, ketamin yapılmayan gruplar arasında ekstübasyon, göz açma, komutlara yanıt verme, oryantasyon zamanı değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p=0,313, p=0,154, p=0,1743). Ancak ketamin yapılan gruplarda derlenme sürelerinin daha kısa olduğu görüldü. RSS tüm gruplarda benzer bulundu (p=0,207, p=0,190, p=0,178, p=0,826). Ancak subanestezik dozda ketamin yapılan gruplarda ölçülen RSS değerleri ketamin yapılmayan gruplardan yüksek bulunmuştur (p< 0,01). Kognitif fonksiyonları değerlendirmek için kullanılan MMT postoperatif 1. ve 6.saat değerleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,048, p=0,024). Preoperatif MMT ortalamaları arasında ise farklılık yoktu (p=0,185). Gruplar arasında komplikasyonlara göre istatistiksel olarak fark yoktu (p=0,113). Sonuç: İndüksiyon öncesi subanestezik dozda ketamin yapılan Sevorane, Desfluran ve Propofol anestezilerinde stabil bir hemodinami sağlanmıştır. Ayrıca anestezik gereksinimini azalmakta ve postoperatif erken derlenme sağlamaktadır. Ancak istatistiksel olarak ketamin yapılmayan gruplara bir üstünlüğünün olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to evaulate the effects of subanesthetic doses of ketamine added to desflurane,sevoflurane and propofol for anesthesia induction,on postoperative recovery criterias and cognitive functions in patients who were performed for elective surgical procedures under general anesthesia. Material and Method: After obtaining Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Training and Research Hospital İnstitutional Review Board approval and written informed consent,we studied 90 ASA physical statuses I,II or III and between 18-60 years of age elective surgical procedures.The patients were randomly divided into six groups assigned to receive either Des K (n=15),Sev K(n =15),Prop K(n=15),Des (n=15),Sev (n=15) and Prop (n=15). Haemodynamic and anesthetic variables,as well as BİS values, were recorded at 2-min intervals from the induction of anesthesia until the incision and 10 min intervals until the extubation. The times to spontaneous eye opening, respond to the commands (?squeeze my hand ?),time to orientation (?what is your date of birth??and ?where are you now??)also were recorded. First 15 min after extubation, haemodynamic values were recorded at 5-min intervals. At 5, 10 and 15 min after extubation, recovery was assessed using Aldrete Score (AS) and RSS. An hour after extubation and 6 hour later, patients were asked to repeat MMT. Statistical analyses were performed using GraphPad Prism V.3 package programme. Result: There was no significant difference in MAP and HR values among groups only DAB was lower at 10 min (p=0,048). There were no statistically significant differences between the emergence times (extubation ,opening eyes,obeying commands and orientation) with subanesthetic dose of ketamine among without subanesthetic dose of ketamine (p=0,313,p=0,154,p=0,174).But it was recognized that recovery period of ketamine applied groups were significantly shorter .