İnfertil kadınlarda cinsel fonksiyona etki eden faktörler
Influencing factors on the sexual function in infertile women
  1. Tez No: 195277
  2. Yazar: DİNARA TASHBULATOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. İ. ATİLLA ARIDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Obstetrics and Gynecology, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kadın cinsel fonksiyon bozukluklarıyaşa bağımlıdır ve yaşartıkça % 30-50 oranında görülmektedir. Çalışmamızda infertilite nedeniyle başvuran kadınların cinsel fonksiyonu üzerine etkili olabilecek demografik özellikler araştırıldı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıklarıve Doğum Anabilim Dalının İnfertilite polikliniğe başvuran gönüllü 200 infertil hasta çalışmaya alındı. Kadınlara demografik bilgileri içeren genel bilgi formu, dokuz soruluk Kadın cinsel Fonksiyon İndeksi (IFSF) ve 21 soruluk Beck depresyon ölçeği (BDÖ) formlarıdoldurtuldu. Yaş, evlilik süresi, eğitim durumu, mesleği, aylık geliri, evlenme şekli, eşe karşıhissi IFSF skorlarıile arasındaki ilişki regresyon ve korelasyon analizi ile araştırıldı. Çalışmaya alınan bayanların otalama yaşve IFSF skoru sırayla 30.9 ± 6.1 yıl ve 32 ±7 olarak saptandı. Kadınlar eğitim durumu, mesleği, aylık geliri, evlenme şekli, eşe karşı hissi alt gruplara ayrıldığında ve IFSF skorlarıile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlıfark saptandı(p0.005). Çalışmamızda eğitim durumu yüksek, çalışan, anlaşarak evlilik yapan gelir düzeyi yüksek olan kadınların IFSF skorlarının anlamlıderecede yüksek olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Female sexual dysfunction depends on age and it seems 50 ? 60 % of women with increased age. In our study we evaluated sexual function and related demographic features of women presented with infertility. This study was performed on 200 volunteer infertile women who visited infertility outpatient clinic of Department of Obstetrics and Gynecology of Çukurova University. We administered female sexual dysfunction index (IFSF) with 9 questions, Beck?s Depression Inventory (BDI) with 21 questions and general information form for searching demographic features. The relation between age, marriage time, education, occupation, salary, situation of partner selection and feelings toward husband and IFSF score was investigated with regression and correlation analysis. Mean age and IFSF score were 30.9 ± 6.1 and 32±7 years respectively. Education, occupation, salary, situation of partner selection and feelings toward husband when separated sub into groups and compared with IFSF score; the results were statistically significant (p < 0.005). There was no statistically significant correlation between marriage time and smoking with IFSF score (p > 0.005). In our study, we detected high level of IFSF score among women, who are well educated, have occupation, high salary and married with agreement.