Erythrasmada erythromycin, tek doz clarithromycin ve topikal fusidik asit tedavi etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparing the efficacy of erythromycin, single dose clarithromycin and topical fucidic acid in erythrasma
- Tez No: 195351
- Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Erythrasma, Corynebacterium minutissimum'un etken olduğu, sıklıkla ayak parmak araları, inguinal, aksiller, inframammer ve intergluteal alanlar gibi intertriginöz deri bölgelerini tutan yüzeyel bir deri infeksiyonudur. Erythrasma tedavisinde standart bir yöntem bulunmamakta, çok çeşitli oral, topikal ve yardımcı tedavi modeli kullanılmaktadır. Bu çalışmada, erythrasma'lı olgularda erythromycin, tek doz clarithromycin ve topikal fusidik asitin tedavi etkinliklerinin çift-kör randomize plasebo kontrollü yöntemle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya erythrasma tanısı konulan, 18 yaş ve üzeri 151 erişkin olgu alınmıştır. Randomizasyon ile clarithromycin, erythromycin, fusidik asit krem, plasebo krem ve plasebo tablet grubu olmak üzere beş ayrı grup oluşturulmuştur. Hastalar tedaviye başlamadan önce, tedaviden 48 saat, 7 gün ve 14 gün sonra Wood ışığı refleksiyonu yönünden değerlendirilmiştir. Bulgular tedavi öncesi ve sonrasında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Wood ışığı skor ortalamaları esas alındığında fusidik asit kremin etkinliği diğer tüm tedavi yöntemlerinden anlamlı olarak daha yüksek saptanmış, ilk 48. saatte clarithromycin'in etkinliği erythromycin'den anlamlı olarak daha yüksek saptanmış, 7. gün ve 14. günde ise tedavi etkinlikleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bu çalışmanın sonuçları, clarithromycin'in tek doz 1gr/gün tedavisinin etkili, kullanımının kolay ve hasta uyumunun mükemmel olması nedeniyle erythrasma tedavisinde iyi bir seçenek olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Erythrasma is a superficial skin infection caused by Corynebacterium minutissimum and usually localised at the intertriginous areas such as toe webs, inguinal area, axillary, inframammary and intergluteal folds. However, there is no concensus on optimal treatment of erythrasma and oral, topical or adjunctive therapies are frequently used. The aim of this study was to compare the efficacy of erythromycin, single dose clarithromycin and topical fucidic acid in the treatment of erythrasma in a doubleblind, placebo-controlled, randomized trial. A hundred and fifty-one adult patients over 18 years of age were included in this study. Patients were randomized and divided into five groups. They received clarithromycin, erythromycin, fucidic acid cream, placebo cream or placebo tablets. Patients were evaluated by Wood?s light reflection scores and the initial score values and the values on the days of 2, 7 and 14 were compared statistically. According to the mean of Wood?s light scores, the efficacy of fucidic acid cream therapy was significantly higher than other therapies. When the efficacy of clarithromycin and erythromycin therapy was compared, clarithromycin therapy was significantly more effective than erythromycin therapy at 48 hours. However, there was no statistically difference on the days of 7 and 14. The results of the current study show that 1 g/day, single dose clarithromycin therapy may be an alternative regimen in the treatment of erythrasma because of its efficiency and better patient?s compliance.