Ebe ve hemşirelerin,gebelerde sigara içiminin azaltılması ve sigara dumanından korunmadaki rollerinin incelenmesi ve geliştirilmesi
The evaluation and development of the roles of nurses and midwives in decreasing cigarette smoking and prevention of cigarette smoke in pregnant women
  1. Tez No: 195350
  2. Yazar: NURİYE ERGÜL KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜL ERGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Arastırmanın temel amacı; gebelerde sigara içiminin azaltılması ve sigara dumanından korunma konusunda, ebe ve hemsirelerin, aktif, destekleyici rol gelistirmelerine katkı saglayacak bir girisimde bulunmaktır. Girisimsel tipteki bu arastırma için, Konak Saglık Grup Baskanlıgı'na baglı saglık ocakları sosyoekonomik duruma göre iyi-orta-kötü düzey olarak tabakalanmıstır. Kötü sosyoekonomik düzeyden iki, orta düzeyden iki, iyi düzeyden üç saglık ocagı rasgele seçilmis ve bu saglık ocaklarındaki dördüncü ayındaki tüm gebeler arastırmaya alınmıstır (n=307). Bu yedi saglık ocagındaki 40 ebe ve hemsire çalısmaya dahil edilmistir. Saglık ocakları üçü girisim ve dördü kontrol olmak üzere randomize edilmistir. Arastırmanın baslangıcında, ebe ve hemsirelerin sigara danısmanlıgı ile ilgili tutum ve davranıslarını incelemeye ve gebelerdeki sigara içme sıklıgını saptamaya yönelik anketler uygulanmıstır. Girisim grubundaki ebe ve hemsirelere, sigara içme ve sigara danısmanlıgı konusunda egitim verilmistir. Egitimin ilk asaması iki saat süren seminerdir. kinci asama, olgular üzerinden danısmanlıga yönelik yürütülen bir saatlik bir tartısmadır. Ebe ve hemsirelere, egitimden ortalama bes ay sonra baslangıçtaki tutum ve davranıs anketi tekrar uygulanmıstır. Danısmanlıkların alana yansımasını degerlendirmek için, gebelerden dogum yaptıkları ilk üç ay içinde sigara bilgileri tekrar toplanmıstır. Veri çözümlemesinde, sayım degiskenlerinde Ki-kare, Fisher'in Kesin Testi, sürekli degiskenlerde ise Mann-Whitney U testi kullanılmıstır. Egitim öncesi girisim ve kontrol gruplarındaki ebe ve hemsirelerin, tutum ve davranıs önermelerine verdikleri yanıtlar, tutum ve davranıs puanları ve dogru danısmanlık davranısları birbirine benzerdir. Baslangıçta girisim grubundaki gebelerin %20.0'ı, kontrol grubundakilerin ise %20.3'ü sigara içmektedir. Ayrıca girisim grubundaki gebelerin %53.3'ü, kontrol grubundakilerin ise %46.2'si evlerinde pasif içicidir. Egitim sonrası girisim grubunun danısmanlık davranısı puanları anlamlı olarak yüksektir. Dogru danısmanlık davranısı girisim grubunda daha yüksek olmasına karsın anlamlı fark saptanmamıstır. Sonraki görüsmede girisim ve kontrol gruplarındaki gebelerin sigara içme ve pasif içicilik sıklıklarının azaldıgı saptanmasına karsın iki grup arasında anlamlı fark bulunmamıstır. Sonuç olarak bu girisim çalısmasıyla sınırlı da olsa basarı elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
Main objective of the study is to conduct an intervention program for nurses and midwives in order to improve their skills in prevention of smoking among pregnant women. For this intervention study, the public health centers of Konak district has been stratified according to their socioeconomic levels as good-fair-poor. Two centers from the poor socioeconomic level, two from the fair level and three from the good socioeconomic level has been randomly and all pregnant women who were on the fourth month have been recruited from these centers (n=307). In these seven centers there were 40 midwives and nurses who were included for our study. Three centers have been randomized to intervention group and four centers to control group. At baseline, a questionnaire has been applied to recruited pregnant women to determine the prevalence of smoking and to investigate the skills and attitudes of nurses and midwives about smoking counseling. A training program, covering two-hour lecture and one-hour discussion about smoking counseling, has been conducted among the nurses and midwives of intervention group. Questionnaire has been reapplied to nurses and midwives after five months to see the change in attitude and skill. In order to assess the effect of counseling, the smoking information of pregnant women has been collected in three months period after the delivery. Chi-square and Fisher?s exact test has been used for categorical variables and Mann-Whitney U test has been used for continuous variables for statistical data analysis. There were no differences between the nurses and midwives of intervention and control groups in terms of answers to skill and attitude questions, skill and attitude scores and proper counseling attitudes at baseline. The 20 % of pregnant women in intervention group and 20.3 % in control group were smoking at baseline. The 53.3 % of pregnant women in intervention group and 46.2 % in control group were passive smokers at their home at baseline. The counseling attitudes scores of intervention group were significantly higher than the control group after training. Although proper counseling scores were higher in intervention group, no significant difference has been detected. Although rates of smoking and passive smokers decreased during the subsequent interview, no significant difference has been detected. In conclusion, it has been obtained a successful result from this interventional study, although limited.