Spinal anestezi altında turnike uygulanan minör alt ekstremite cerrahisinde önyükleme sıvılarının iskemi reperfüzyon belirleyicileri üzerine etkileri
The effects of preloading solutions on ischemia reperfusion markers in minor lower extremity operations with tourniquet application under spinal anesthesia
- Tez No: 195358
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMÜR MAVİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ekstremitelere yönelik ortopedik cerrahi girişimlerde turnike uygulaması ile kansız bir çalışma alanı sağlanmaktadır. İnsanlarda istemli bir iskemi-reperfüzyon modeli olan turnike uygulaması sistemik ve lokal etkilere yol açar. Spinal anestezinin en sık karşılaşılan komplikasyonu olan hipotansiyonun önlenmesinde kristaloid ve kolloid solüsyonlar önyükleme sıvıları olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada spinal anestezi altında pnömatik turnike kullanılarak minör alt ekstremite cerrahisi gerçekleştirilen olgularda, İV yoldan verilen önyükleme sıvılarının (%0.9 NaCl, %6 Hidroksietil nişasta (HES) 130/0.4) iskemi-reperfüzyon belirleyicileri üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Minör ortopedik alt ekstremite cerrahisi uygulanacak 18-65 yaş arasında, ASA I-II , 40 hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı (Grup Serum fizyolojik (SF) ve Grup HES). Grup SF'e 10 mL/kg %0.9 NaCl, Grup HES'e 10 mL/kg %6 HES infüzyonu uygulandıktan sonra 2 mL %0.5 hiperbarik bupivakain ile tek taraflı spinal anestezi uygulandı. Turnike inflasyonundan önce ve turnike deflasyonundan 10 dakika sonra malondialdehid (MDA), ksantin oksidaz ve hipoksantin için kan örnekleri alındı. Turnike, sistolik kan basıncının iki katı basınçla şişirildi. Operasyon süresince hemodinamik veriler kaydedildi, hipotansiyon gelişmesi durumunda efedrin, bradikardide ise atropin uygulandı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Hemodinamik veriler incelendiğinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Tedavi gerektiren hipotansiyon gözlenen olgu sayıları her iki grupta benzer olarak bulundu. Turnike inflasyonu öncesi ve turnike deflasyonu sonrası elde edilen MDA değerleri karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Orthopedic procedures of extremities requires a bloodless field obtained by tourniquet application. Tourniquet application, has consequences classified into systemic and local effects, is a good ischemia-reperfusion model in humans. Cristalloid and colloid solutions is being used as preloading solutions for preventing hypotension which is the most frequent complication of spinal anesthesia . In this study, our purpose was to investigate the effects of IV preloading solutions (%0.9 NaCl, %6 Hydroxyethyl starch (HES) (130/0.4) on ischemia-reperfusion markers in the minor lower extremity operations with tourniquet application under spinal anesthesia. ASA physical status I-II 40 patients aged between 18-65, undergoing minor orthopedic procedures under knee were included in the study. Patients randomised into two groups (Group Serum physiologic (SF) ve Group HES). We performed unilateral spinal anesthesia with 2 ml %0.5 hyperbaric bupivacaine after 10 mL/kg SF IV infusion to Group SF and 10 mL/kg %6 HES IV infusion to Group HES. Blood samples were obtained from antecubital vein for malondialdehyde (MDA), xanthine oxidase and hypoxanthine before tourniquet inflation and after ten minutes of tourniquet deflation. Tourniquet was applied at a pressure twice systolic arterial blood pressure. Hemodynamic datas were recorded during operation, hypotension was treated with ephedrine, bradycardia was treated with atropine. Results were analysed statistically. There was no significant difference between groups for hemodynamics datas. The number of patients who requires treatment for hypotension was similar between groups. There were no significant differences between MDA values before tourniquet inflation and after tourniquet deflation between two groups.