Dragersorb 800 plusın anestezi hasta güvenliği kuruluşu önerilerine uygun kullanımı ile bu önerilere uyulmamasının etkileri : deneysel bir çalışma
The effects of dragersorb 800 plus when used according to the anesthesia patient safety facility: an experimentally investigation
  1. Tez No: 195357
  2. Yazar: NİLAY BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN TAŞDÖĞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Karbondioksit(CO2) absorbanı olarak kullandığımız Drägersorb 800 plus'ın ?Anestezi Hasta Güvenliği Kuruluşu'nun'?(APSF) önerilerine uygun kullanımı ile uygun gullanılmamasının etkilerinin deneysel olarak araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, DEÜ Tıp Fakültesi ?Klinik ve Laboratuvar Araştırmaları Etik Kurulu? onayı alındıktan sonra gerçekleştirildi. Klinik koşullarımızı taklit etmek amacıyla anestezi cihazına eklenen test akciğeri içine 200 mL/dk CO2 verildi. Absorban olarak 1000 g taze Drägersorb 800 plus kullanıldı. 12 saat anestezi (4 L/dk akım hızıyla %2.1sevofluran, %50 O2/N2O ile 1 saat anestezi, 0.5 saat ara), 12 saat bekleme süresi periyotları uygulandı. APSF önerilerine uyularak absorbanın kurumasının önlendiği Grup A'da (n=6): 0.5 saatlik aralarda 150 mL/dk oksijen uygulandı. 12 saatlik aralarda anestezi devreleri kaldırıldı. APSF önerilerine uyulmayan Grup B'de (n=6): 0.5 saatlik aralarda ve 12 saatlik bekleme periyodunda 6 L/dk oksijen verilmeye devam edildi. Inspire edilen minimum karbondioksit (IMCO2)=2 mmHg'ya ulaşınca çalışmalar durduruldu. IMCO2'nin 1 ve 2 mmHg (tükenme süresi) olma süreleri, ağırlığı, sistemin nemi ve sıcaklığı, renk değişimi, karbon monoksit düzeyi her saat kaydedildi. Bulgular: IMCO2'nin 1 ve 2 olma süreleri Grup A'da (40±1.09, 43.16±1.94 saat), Grup B'ye (22.5±1.87, 25.33±0.81 saat) göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.004).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: We aimed to compare the effects of using the carbondioxide absorbent Dragersorb 800 plus according to APSF recommendations or not. MATERIAL AND METHOD: DEU Medical School Clinical and Laboratory Researchs Ethical Board approved this study. To mimic the clinical conditions 200 ml/min. CO2 was given into the test lung. Fresh Drägersorb 800 plus was used as absorbent. 12 hours of anesthesia (sevofluran with 4 L/min. flow rate, 50 %O2/N2O one hour anesthesia and 0.5 hour break) and 12 hours waiting periods were used.In Group A(n=6) 150 ml/min. O2 was given during 0.5 hour periods. Anesthesia circuits were removed during the 12 hours waiting periods. In the group not following the recommendations (n=6) 6 L/min. O2 was left open during 0.5 hour breaks and 12 hours waiting periods. Studies were stopped when IMCO2 reached to 2 mmHg. The durations for IMCO2 1 and 2 mmHg, weight, humidity and temperature of the system, color changes, CO level were recorded each hour. RESULTS: Exhausting times of absorbents in Group A were significantly higher composed to Group B (p=0.004) Absorbent weight was statistically high in Group A significantly. Humidity and temperature increase was higher in Group A. For the absorbents change of color to violet was less frequent in Group A at the time of exhaustion. CO wasn?t determined in any group. CONCLUSION AND RECOMMENDATIONS: Following the APSF recommendations increases the usage periods of absorbents,and temperature and humidity are more easily produced.Following the APSF recommendations and using the absorbents wisely will be more safe and lower the cost.