Diz osteoartritli hastalarda balneoterapinin etkinliğinin yürüme analizi ile araştırılması
Effect of balneotherapy on the gait characteristics of knee osteoarthritis patients
- Tez No: 195375
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Balneoterapinin diz osteoartritli hastalarda etkinliğini yürüme analizi ile araştırmak. Hastalar ve Yöntem: Diz osteoartritli 30 hasta (15 kadın, 15 erkek; ortalama yaş 69 (49-77 arasında)) Gönen Kaplıca Merkezi'nde 2 hafta süreyle, günde 2 termomineral su banyosu alarak tedavi gördüler. Hastalar tedavi öncesi ve sonrasındaki 2 hafta içinde Lequesne Diz Osteoartrit İndeksi, WOMAC skoru, Sağlık Sorgulama Anketi (HAQ) ve görsel analog skala gibi subjektif ve yarı objektif parametrelerle ve yürüme analizi gibi objektif bir parametre ile değerlendirildiler. Tedavi öncesi ve sonrası değerler eşleştirilmiş Student'in t testi ile karşılaştırıldı. Sonuçlar: Hastalar tedavi sonrasında anlamlı oranda daha hızlı yürümekteydi (0,81±0,21'ten 0,89±0,19 m/s'e; P=0,017), basma fazı kısalmıştı (%63,0±3,3'ten %61,8±2,5'e; P=0.007), adım hızı artmıştı (96±13,1 adım/dakika'dan 100±11,9 adım/dakika'ya; P=0,094) ve çift adım uzunluğu artmıştı (996±174'ten 1058±142 mm'e; P=0,017).
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effects of balneotherapy on gait properties of knee osteoarthritis patients prospectively. Methods: Thirty patients (15 females, 15 males) with knee osteoarthritis received balneotherapy in Gönen Spa Center. Mean age was 69 (49-77). Balneotherapy consisted of two thermo mineral water baths a day for 2 weeks. Patients were evaluated using gait analysis, Lequesne Knee Osteoarthritis Index, WOMAC score, Health Assessment Questionaire (HAQ) and visual analog scale (VAS) for pain, global patient and physician severity assessments, both within 2 weeks before and after spa treatment. Results: Patients were walking significantly faster in their control analyses (0,81±0,21 to 0,89±0,19 m/s; P=0,017), with a significantly shorter mean stance time (63,0±3,3 to 61,8±2,5 %stride; P=0.007), an increased cadence (96±13,1 to 100±11,9 steps/min; P=0,094) and stride length (996±174 to 1058±142 mm; P=0,017).