Kronik lenfositik lösemili hastalarda telomer uzunluğu ve telomeraz enzim aktivasyonunun sağlıklı insan popülasyonu ile karşılaştırılması.
Telomere length and telomerase enzyme activation in patients with chronic lymphocytic leukemia with respect to healthy population.
  1. Tez No: 195374
  2. Yazar: HİLMİ TOZKIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hematoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Hematology, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
nsan kromozomlarının uç kısmında, tekrarlayan TTAGGG dizilerinden ve bununla iliskili proteinlerden olusan, kromozomları uç uca birlesmekten ve hasardan koruyan telomer adı verilen yapılar vardır. Bu telomer yapısının devamlılıgı telomeraz adı verilen enzim sayesinde saglanmaktadır. Somatik insan hücreleri, telomer sayesinde belli sayıda bölünme gerçeklestirir ve telomer belli bir kısalıga ulasınca bölünme durur. Hücreler telomeraz enzimi aracılıgı ile telomer boylarını sabit tutarak bu evreyi atlatırlarsa bölünme hızla devam eder ve hücrelerde ölümsüzlük diger bir deyisle kanserlesme baslar. Çesitli lösemi tipleri ile yapılan birçok çalısmada telomeraz aktivitesi (TA) yüksek bulunmustur. Özellikle kronik lenfositik lösemi (KLL) hastalarında yapılan çalısmalar da ileri evrelerde olan hastaların TA degerlerini erken evrede olan hastalara göre yüksek oldugu bildirilmistir. Bu çalısmanın amacı hem KLL hastalarında hem de kontrol grubunda telomer uzunlugu ile TA'ya bakmak ve hastalarda TA ile klinik özellikleri karsılastırarak prognoza ısık tutmaktır. Çalısmamızda çesitli zamanlarda hematoloji polikliniginde onay formu dolduran 51 (31 E/ 20 K) hasta ve birbirleri ile akrabalıkları bulunmayan 49 (27 K/ 22 E) gönüllü vericinin TA ?telomerik yinelemeler amplifikasyon protokolü ? ELISA? ile (TRAPELISA) incelenmistir. Hastaların TA degerleri kontrol grubuna göre düsük olmakla birlikte, hastaları RA evrelendirme sistemine göre inceledigimizde ileri evre hastalarda TA anlamlı olarak yüksek bulunmustur. leri evrede görülen semptomlardan olan splenomegali ve yüksek lenfosit degerlerine göre hastalar incelendiginde splenomegalisi ve/veya yüksek lenfosit degerleri olanlarda TA degerleri artmıs ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmustur. Diger semptomları tasıyan hastalarda da TA degerleri yüksek olmakla birlikte istatistiksel anlamlılık saptanmadı. Sonuç olarak KLL hastalıgının prognozunu belirlemede TA'nın da klinisyenlere yardımcı olabilecegini düsünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Telomeres are situated at the ends of human chromosomes; with repeating TTAGGG sequences(bases)and related proteins; which protect sticking of chromosome ends and thus from chromosomal defects. Intactness of telomeres is maintained by an enzyme called telomerase. Human somatic cells undergo a certain (limited) amount of cell division, under a strict control of an intact telomere; and cell division halts when the length reaches a certain amount of shortness. Whenever cells could stabilize the length of telomers via telomerase enzyme and defray this period, cell division boosts; which results in immortalization of cells; in other words cancer takes place. Telomerase activity (TA) has been reported to be augmented in several leukemia types. Patients at advanced stages of chronic lymphocytic leukemia (CLL) has been shown to have increased TA than those at early stages. The aim of this dissertation was to investigate telomere length and TA in CLL patients and controls. Comparision of clinical parameters was suggested to shed light to prognosis of CLL. Fifty-one patients (31 M/20 F) who admitted the outpatient clinics of hematology department at Istanbul Medical Faculty, who also signed an informed consent and 49 (22 M/27 F) unrelated informed consent signed healthy volunteers were included. Telomere repeat amplification protocol (TRAP- ELISA) method was used to assess TA. TA of patients, though observed to be lower than controls; a closer look at RAI disease staging revealed that in fact, advanced stage patients have significantly higher TA values. Patients with splenomegaly and/or high lymphocyte count; which are symptoms of advanced CLL stage showed statistically significant correlation with increased TA. Although other symptoms were also found to have relation with increased TA, these were not statistically significant. In conclusion, it is suggested that TA measurement may be of use for clinicians in evaluating CLL prognosis.