Türkiye'de sofra tuzunun iyotlanmasından sonra basedow-graves hastalığının seyri.
The course of basedow-graves disease after iodization of table salt in turkey.
  1. Tez No: 195412
  2. Yazar: MUSTAFA VELET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PINAR KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Amaç: Sofra tuzunun iyotlanmasından sonra tanı konmus Basedow-Graves hastalarında, antitiroid ilaç tedavisi ile gerçeklesen remisyon oranındaki değismeyi ve basta iyot olmak üzere remisyona etki eden faktörleri arastırmayı amaçladık. Hasta Seçimi ve Yöntem: Hasta grubu, Ocak 2000-Aralık 2003 tarihleri arasında Basedow- Graves hastalığı tanısı konmus kisilerden birbirini takip eden sıraya göre seçildi. Hasta grubunu 41 kisi (28 kadın, 13 erkek, ortalama yas: 46.7±13.5 yıl) olusturmaktadır. Yas ve cinsiyet açısından hasta grubuna benzer özellikte herhangi bir tiroid hastalığı olmayan bireylerden 47 kisilik sağlıklı kontrol grubu olusturuldu. Tüm bireylerin sabah ilk idrarında iyot düzeyi ölçüldü. Antitiroid ilaç tedavisi kesildikten sonra tirotoksikoz yakınma ve bulgularının olmaması ve normal tiroid fonksiyon testlerinin en az 6 ay süreyle bulunması remisyon olarak tanımlandı. Bulgular: Antitiroid ilaç tedavisinden sonraki durumlarına göre Basedow-Graves hastaları değerlendirildiğinde %51.2'sinde (n=21) remisyon gerçeklesmistir. Bunun dısında kalan %48.8'lik (n=20) hasta grubu nüks olarak değerlendirilmistir. Remisyon grubundakilerin yas ortalamasının (52.3±12.1) nüks grubundakilere (40.8±12.5) göre yüksek olduğu görülmüstür (p=0.01). Remisyon ve nüks gurubundakilerin idrarda iyot düzeyleri karsılastırıldığında anlamlı fark bulunmamıstır (p=0.32). Sonuç: Nüks gelisen hastaların daha genç yasta olması sebebiyle Basedow-Graves hastalığının tedavisinde yas faktörü dikkate alınmalıdır. Kliniğimizde sofra tuzunun iyotlanmasından önce yapılan çalısmaya göre remisyon oranı azalmıstır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the change in remission ratios by the use of antithyroid drug treatment in patients who had been diagnosed with Basedow-Graves disease (BGD) after national salt iodization and to explore factors including mainly iodization which might affect remission. Patients and Methods: Patients were recruited for this study in a consecutive order among people who had been diagnosed with BGD between January 2000-December 2003. Forthy one patients (28 female, 13 male, mean age: 46.7±13.5 years) were enrolled in the study. Forthy seven sex and age matched healthy controls were chosen among people without any thyroid disease. Urinary iodine of each participant was measured in first-morning urine sample. Having not clinical thyrotoxicosis sign and symptoms after cessation of antithyroid drug treatment and normal thyroid function tests during at least six months have been defined as remission. Results: When evaluated according to their status after antithyroid drug treatment, 51.2% (n=21) of patients with BGD had remission. Remaining 48.8% (n=20) of those has been evaluated as having relapse. Average mean of age in remission group (52.3±12.1 years) has been obtained to be significantly higher than that of relapse group (40.8±12.5 years) (p=0.01). Comparing urinary iodine levels, significant difference has not been observed between groups (p=0.32). Conclusion: Since the patients who have relapse are at a younger age, age factor should be considered in the treatment of BGD. When compared with the previous study performed at our clinic before national salt iodization, remission ratio is found to be decreased.