Atrofik rinit tedavisinde granülosit stimülan faktör (g-csf)'ün etkinliğinin araştırılması:bir tavşan deneyi modeli (deneysel çalışma)
Study of the effectiveness of the granulocyte stimulating factor(g-csf) in the atrophic rhinitis treatment: a rabbit model study (empirical study)
  1. Tez No: 195414
  2. Yazar: MUHAMMET PAMUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ADA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Granülosit Koloni Stümülan Faktörün (G-CSF), atrofik rinit modeli oluşturduğumuz tavşanlar üzerindeki tedavi edici etkinliğini araştırdık. Çalışmamızda 2.3- 3.6 kg arasında (ortalama:2.9 kg ) 18 adet, beyaz, 14-16 haftalık genç erişkin erkek Yeni Zellanda tavşanı kullandık. Öncelikle 6 tavşan kontrol grubu (Grup 1 ) olarak ayrıldı ve hiçbir işlem yapılmadı. Diğer 12 tavşan çalışma grubuna alındı ve Pasteurella multocida ile enfekte edilerek atrofik rinit modeli oluşturuldu. Üç hafta sonra kontrol grubundaki (Grup 1 ) 6 tavşan ile çalışma grubundaki tavşanların 6 tanesi (Grup 2 ) sakrifiye edilerek, total konka kalınlıkları, konka mukozalarının kalınlıkları, konka kemiklerinin kalınlıkları ölçüldü. Ayrıca konka kemiklerinde trabekül kaybı olup olmadığının ve konkadaki submüköz bezlerdeki değişikliklerin histopatolojik incelemeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study we searched the treatment effect of g-csf on the rabbits with atrophic rhinitis. In our study we used 18, 14-16 weeks old, young, male, New Zealand rabbits weighted 2,3-2,6 kg ( mean : 2,9 kg ). Firstly 6 rabbits were grouped as control group ( group 1 ) and we didn?t do anything to them. The other 12 rabbits were in study group and we enjected pasteurella multocida and created atrophic rhinitis. Three weeks later 6 rabbits in the control group ( group 1 ) and 6 rabbits of the study group ( group 2 ) were dissected, and measured the thickness of total turbunate, mucosa of turbinate and bones of turbunate. We also studied the histopatologic changes of the submucous glands of turbunates and wheather there is trabecule loss of the turbunates or not. According to the statistical studies; in the study group there is significant atrophy of total turbunate bones and mucosa of the turbunate; submucous glands were reduced, loss of trabecules of the turbunates, non spesific inflamatuar cell infiltration of lamina propria and epithelium compared to control group. At the second part of our study we enjected 5 micrograms \kg g-csf subcutaneously to the 6 rabbits ( group 3 ) that we created atrophic rhinitis. After 4 weeks we dissected these rabbits and measured the thickness of total turbunate , mucosa of the turbunate, bones of the turbunates histopatologically We also searched wheter there is tarbecule loss of the bones, and loss of the submucous glands of the turbunates or not.