Aydın ilinden alınan normal bir örneklemde kişilik bozukluklarının yaygınlık çalışması
The study of prevalence of personality disorder in the normal sample that was taken from the city of aydin
- Tez No: 195481
- Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM DEREBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalımanın ilk amacı Aydın il merkezinden alınan normal bir örneklemde kiilik bozukluklarının yaygınlık oranını belirlemek, ikinci amacı ise DIP-Q'nun geçerliliini sınamaktı. lk amaç dorultusunda tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak 10 mahalleye ulaılmıtır. Bu süreçte, 246 katılımcıya Türkiye'de ilk kez kendi kendini deerlendirme aracı olan DIP-Q uygulanmıtır. Sonuç olarak bu çalıma, normal populasyonda, kiilik bozukluklarının yaygınlık oranının yüksek olduunu göstermitir. Kiilik bozukluu olan kiiler, daha fazla psikiyatrik tedavi almakta ve daha fazla psikolojik ve çevresel problemleri olduunu bildirmektedir. Aynı zamanda bu kiilerin daha fazla istismara maruz kaldıı da bulunmutur. Bütün bu bulgular, alanda daha önce yapılan aratırmalar tarafından da desteklenmektedir. Son olarak da bu çalıma, DIP-Q'nun kabul edilebilir geçerlii olduunu göstermitir.
Özet (Çeviri)
The first set of aims of this study was to to determine the prevalence of personality disorders taken from a normal sample in the province of central Aydın and the second set of aims was to validate the DIP-Q. Pursuing the first aim, stratified sampling procedure will be used as a method in surveying ten neighbourhoods. In the process, for the first time in Turkey, DIP-Q will be applied as a self-report to 246 participants. In conclusion, this study provides that the prevalence of personalitiy disorder rates are high in normal population. Individuals with personality disorders more often received psychiatric treatment and they reported more psychosocial and environmental problems. Such participants are also found to be subsected to more abuse. All data are supported by previous research in the field. And finally the present study represents that DIP-Q can be made with acceptable reliability.