İzole sıçan kalp modelinde yüksek doz amitriptilin ile oluşturulan kardiyotoksik etkinin mekanizmasında adenozin reseptörlerinin rolü
The role of the adenosine receptor antagonists on amitriptyline-induced cardiotoxicity
- Tez No: 195480
- Danışmanlar: PROF. YEŞİM TUNÇOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç Çalısmamızda, izole sıçan kalp modelinde, amitriptilin ile olusturulan kardiyotoksik etkilerin geri döndürülmesinde adenozin reseptör antagonistlerinin etkililiği arastırılmıstır. Yöntem Çalısmamızda QRS süresini % 150'den daha fazla (10-4 M) ve % 50-75 (5.5x10-5 M) oranında uzatan iki farklı amitriptilin konsantrasyonu kullanıldı. ?lk protokolde, selektif adenozin A1 reseptör antagonisti, DPCPX (8-cyclopentyl-1,3-Dipropylxanthine, 10-4 -10-6 M) ya da adenozin A2a reseptör antagonisti CSC (8-3-chlorostyryl -caffeine,10-4 ve 10-5 M)'nin 20 dakikalık infüzyonunu sonrasında 10-4 M amitriptilin 60 dakika boyunca infüzyonla verildi. ?kinci protokolde, DPCPX (10-4 M) ya da CSC (10-5 M) ile 20 dakikalık infüzyon sonrasında 5.5x10-5 M amitriptilin 60 dakika boyunca infüzyonla verildi. Sol Ventrikül Basıncı (SVB), sol ventrikül basıncının maksimuma ulasma kriteri (dp/dtmax), QRS süresi ve Kalp Atım Hızı (KAH) değerlendirildi. Bulgular Birinci protokolde, 10-4 M DPCPX ile infüzyon uygulanan gruplarda, QRS süresi 50. dakikada, kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde kısaldı (p0.05). Sonuç 10-4 M DPCPX infüzyonu, 5.5x10-5 M amitriptilin infüzyonu sonucu olusan QRS süresindeki uzamayı kısaltırken, 10-5 M CSC infüzyonu, QRS süresini kontrole göre uzattı. DPCPX, beta adrenerjik reseptörleri aktive ederek amitriptilin ile olusturulan QRS süresindeki uzamayı kısaltmıs olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective We investigated the effects of adenosine receptor antagonists on amitriptyline-induced cardiotoxicity in isolated rat hearts. Methods The amitriptyline concentration that prolongated the QRS duration more than 150 % (10-4 M) and 50-75 % (5.5x10-5 M) were accepted as the control groups for two experimental protocols, respectively. In the first protocol, 10-4 M amitriptyline were infused following pretreatment with a selective adenosine A1 receptor antagonist, DPCPX (8-cyclopentyl-1,3- Dipropylxanthine,10-4 to 10-6 M) or a selective adenosine A2a receptor antagonist, CSC (8-3- chlorostyryl -caffeine,10-4 and 10-5 M). At the second protocol, 5.5x10-5 M amitriptyline were infused following pretreatment with DPCPX (10-4 M) or CSC (10-5 M). Left Ventricular Developed Pressure (LVDP), maximum rates of LVP development (dp/dtmax), QRS duration and Heart Rate (HR) were measured. Results At the first protocol, 10-4 M DPCPX pretreatment shortened QRS duration at 50 minute significantly when compared to control group (p0.05). Conclusion While 10-4 M DPCPX shortened QRS prolongation, 10-5 M CSC prolongated QRS duration in the isolated rat hearts with QRS prolongation induced by 5.5x10-5 M amitriptyline. An adenosine A1 receptor antagonist, DPCPX, might shorten amitriptyline-induced QRS prolongation by activating beta adrenergic receptors.