Supratentoryal kraniyotomilerde deksmedetomidinin propofol ve izofluran ile birlikte kullanımının etkileri
In supratentorial craniotomies the effect of dexmedetomidine additional to propofol and isoflurane anaesthesia
- Tez No: 195708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM KORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Değişik anestezik teknikler supratentoryal kraniyotomi cerrahisinde başarıyla kullanılmıştır. Nörocerrahi sırasında beyin ödeminin önlenmesi, hemodinamik olarak stabilitenin sağlanması gerekir. Cerrahi sonrası hastanın hızlı ve rahat derlenmesi ise muhtemel bir nörolojik komplikasyonun erken değerlendirilebilmesi açısından önemlidir. Deksmedetomidin hemodinamik olarak stabiliteye katkısı olan bir ajandır. Propofol ise beyin metabolik hızını, serebral kan akımını azaltması, hızlı derlenme sağlaması ve nöroprotektif etkileri nedeniyle tercih edilmiştir.Çalışmamızda supratentoryal kitle nedeniyle elektif şartlarda operasyonu planlanan ASA I-II risk grubunda 30 hasta, randomize iki gruba ayrılmıştır. Gruplardan birine izofluran ve deksmedetomidin infüzyonu, diğerine ise propofol ve deksmedetomidin infüzyonu verilerek anestezi sağlanmıştır. Deksmedetomidin her iki gruba indüksiyon öncesi 10 dakika 1?g/kg bolus olarak verilmiştir. Daha sonra ise 0.2-0.7?/kg/saat aralığında infüzyona devam edilmiştir. İndüksiyonda her iki gruba da 2-2.5 mg/kg propofol, 0.1 mg/kg vekuronyum bromid ve 2?g/kg fentanil sitrat intravenöz olarak verildi. Anestezi idamesi propofol grubuna 50-200 mg/kg/saat aralığında propofol infüzyonu ile izofluran grubunda ise %0.5-0.9 izofluran ile sağlanmıştır. Hastaların preoperatif, perioperatif ve postoperatif ilk 2 saatteki hemodinamik verileri, derlenme parametreleri kaydedildi.Gruplar arasında hemodinamik yönden anlamlı bir farklılık bulunamadı. Ancak propofol grubunda, beyin relaksasyon skoru anlamlı şekilde düşük, Aldrete derlenme skoru (8.20±3.7/13.9±5.3) ve diğer derlenme verileri de daha kısaydı. Fentanil tüketimi de propofol grubunda anlamlı şekilde daha azdı (265±68/365±158).Çalışmamız propofol ve deksmedetomidinin birlikte uygulanmasının hemodinamiyi bozmadığını, beyin relaksasyon skorunun daha iyi olması nedeniyle daha iyi cerrahi alan oluşturduğunu ve daha iyi bir derlenme sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Many different anesthetic techniques have been used succesfully in supratentorial craniotomy surgeries. During neurosurgery we should maintaince the hemodynamic stability and prevent the brain edema. In postoperative term, to the determine the neurological complications earlier, patients recovery should be faster and comfortable. Dexmedetomidine is an agent that contributes hemodynamic stability. In our study we have chosen propofol because of it?s potential of decreasing cerebral blood flow, brain metabolic rate, making faster recovery and possible neuroprotective affects.In our study ASA I-II 30 patients electively undergoing supratentorial tumor surgery have randomly divided into two groups. In one of groups we used isoflurane and dexmedetomidine infusion, ın other group we used propofol and dexmedetomidine infusion. We administered bolus dose of dexmedetomidine to all patients 1?g/kg/10 minutes before induction. Further we administered 0.2-0.7 ?g/kg/h dexmedetomidine infusion. Anaesthesia was induced with propofol 2-2.5 mg/kg, vecuronium bromide 0.1 mg/kg and fentanyl cytrate 2?g/kg iv. followed by a propofol infüsion at 50-200 mg/kg/h in propofol group and % 0.5-0.9 isoflurane in isoflurane group. All for patients preoperatively, perioperatively and postoperatively first 2 hours hemodynamic datas and recovery parameters were recorded.No significant differences were found on hemodynamic parameters between two groups. However in propofol group there were significantly low brain relaxation scores, aldrete recovery scores (8.20±3.7/13.9±5.3) and other recovery parameters were significantly shorter. Also in propofol group, fentanyl consumption was significantly lower (265±68/365±158).Our study recommends that using propofol and dexmedetomidine together does not change the hemodynamic stability allows better surgery field and makes better recovery.