Başarı düzeyleri, cinsiyetleri ve sosyo ekonomik özellikleri farklı ilkokul öğrencilerinin bazı davranışlar yönünden karşılaştırılması
- Tez No: 1958
- Danışmanlar: DR. MESUT BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Araştırma 1986-87 öğretim yılında Çanakkale Merkez İlkokullarında öğrenim gören 300 öğrenci üzerinde yapıl mıştır. Araştırmada başarı düzeyleri, cinsiyetleri ve sos- yo- ekonomik özellikleri farklı öğrencilerin çalışma alış- kanlığij işbirliği ve sosyal davranışlar yönünden farklı lık gösterip göstermediği incelenmeye çalışılmıştır. Üç kaynaktan bilgi toplanmıştır, öğrencilerin Fen ve Sosyal Bilgiler başarısını belirleyen veriler araştırı cı tarafında geliştirilen iki ayrı başarı testi ile elde edilmiş, çalışma alışkanlığı, işbirliği ve sosyal davra nış puanlar ise Prof. Dr. Î.Ethem özgüven tarafından ge liştirilen Davranış derecelendirme ölçeği ile saptanmış tır. Araştırmaya katılan denekler başarı düzeyleri, cinsiyetleri ve sosyo-ekonomik düzeylerine göre gruplan- dırılmış, bu gruplar arasında çalışma alışkanlığı, iş birliği ve Sosyal davranışlar yönünden önemli farklılık ların olup olmadığı t testi ile kontrol edilmiştir, öğ- rencilerin Fen ve Sosyal Bilgiler testinden aldıkları puanlarla, davranış derecelendirme ölçeğinden aldıkları puanlar arasındaki korelasyonlar Pearson P.M. formülünden yararlanılarak bulunmuştur. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has covered 300 students of the elemen tary schools in Çanakkale in 1986-87 academic year. The main objective of the study was to examine the working habits, ability of cooperation and social relati ons of those students having differences in the level of success, sex and social-economical status. The data collected from three sources. The success of the students in natural and social sciences measured by two tests covering fourty items each developed by the researcher. The data of the study habits, ability of cooperation and social relations of the students were collected by rating scale developed by Prof. Dr. î. Ethem özgüven. The data were analized to see any significant differences among the level of success, sex, social- economical status and the working habit, the ability of cooperation and social behaviours of the students emplo ying t-test. The correlation among the tests scores of the students and the behaviour ratings were determined by pearson P.M. The working habits, the ability of cooperation and social relations have been higher for the students with higher level of success than those of lower. The Mean scores have been highir for females than males. The 55