Bronkoalveolar lavaj sıvısındaki nötrofillerin kemotaktik fonksiyonları üzerine sevofluran, desfluran ve propofolün etkileri
- Tez No: 195806
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Desfluran, sevofluran veya propofol ile gerçeklestirilen anestezi uygulamasının, bronkoalveolar lavaj (BAL) materyalindeki nötrofillerin kemotaktik fonksiyonları üzerine olan etkilerini akımsitometri ile degerlendirmeyi amaçladık. ASA I grubu, 18-40 yas arasında, 30 hasta rastgele üç gruba (Grup D=Desfluran, Grup S=Sevofluran, Grup P=Propofol) ayrıldı. Hastalar diazepam ve atropin ile premedike edildi. Hastaların sistolik ve diastolik arter basıncı, oksijen saturasyonu ve end-tidal CO2 degerleri ile desfluran ve sevofluranın minimum alveoler konsantrasyon ve % degerleri kaydedildi. Anestezi indüksiyonunda tüm hastalara 2-3 mg. Kg-1 propofol 1 mcg.kg-1 fentanil ve 0,6 mg.kg-1 rokuronyum bromür uygulandı. Anestezi idamesinde inhalasyon ajanları 1-1,5 MAC olacak sekilde, propofol infüzyonu ise 12 mg.kg-1 dozunda baslanıp 9, 6 ve sonunda 4 mg.kg-1 dozuna düsürülerek uygulandı. Fiberoptik bronkoskopla indüksiyondan ve operasyon bitiminden hemen sonra bronkoalveolar lavaj yapıldı. Lavaj sıvısı hafif emilim ile hazneli aspiratör tüpüne alındı. Elde edilen mayiler steril tüplere konuldu ve akımsitometrik incelemeye alındılar. Hastaların demografik özellikleri, anestezi/cerrahi süreleri ve hemodinamik bulgular gruplar arasında benzerdi. Grup P'de propofol verilmeden önceki bazal aktive hücre oranları (BAHO), propofol uygulaması sonrası BAHO ile karsılastırıldıgında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek idi. Propofol anestezisi sonrasında fMLP ile uyarılmıs aktive hücre oranları (UAHO), BAHO'na göre anlamlı olarak daha yüksek idi. Grup D'de desfluran anestezisi sonrasında fMLP ile uyarılmıs aktive hücre oranları, bazal aktive hücre oranlarına göre anlamlı olarak daha yüksek idi. BAL nötrofilleri üzerine en az etkili ajanın sevofluran oldugu ve özellikle riskli hastalarda, bu ajanın tercih edilmesi gerektigi kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the effects of anesthesia with desflurane, sevoflurane or propofol on chemotactic activity of neutrophils in bronchoalveolar lavage (BAL) material using with flowcytometry. The study including thirty patients ages ranging from 18 to 40 with ASA class I. The patients were divided into three group (Group D=Desflurane, Group S=Sevoflurane, Group P=Propofol). All patients were premedicated with diazepam and atropin. Systolic and diastolic blood pressure, oxygen saturation, end-tidal CO2 values and minimum alveolar concentration of desflurane and sevoflurane were recorded. Two-three mg. Kg-1 propofol, 1 mcg.kg-1 fentanyl and 0,6 mg.kg-1 rocuronium bromur were administered to all patients in the induction of anesthesia. The anesthesia was maintained with inhalation agent (1-1,5 MAC) or propofol (the starting dose 12 mg.kg-1 of propofol infusion was reduced to 9, 6 and a final 4 mg.kg-1). Bronchoalveolar lavage was performed immediately after induction of anesthesia and surgical procedure by fiberoptic bronchoscop. Lavage fluid is taken into aspiration tube by soft suction. The fluids obtained were put into sterile tubes for flow cytometric evaluation. Demografic properties, durations of anesthesia and surgery and hemodynamic parameters were similar between the groups. In group P, the base active cell ratios (BACR) before administration of propofol compared to the BACR after administration of propofol were statistically significant high. After propofol anesthesia, the fMLP-stimulated active cell ratios were significantly higher than the BACR. In group D, after desflurane anesthesia the fMLPstimulated active cell ratios were signifıcantly higher than the BACR. We conclude that sevoflurane is the least effe