Türk hasta populasyonunda anestezide derlenme kalitesi skorunun (DK-40)geçerlilik ve güvenilirliğinin test edilmesi
The Investigation of validity and security of recovery quality score in Turkish patient population
- Tez No: 195857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VERDA TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Anesteziden ve cerrahiden sonra derlenme kalitesinin sonucu, erken postoperatif sağlık durumunun önemli bir göstergesidir. Bu tez çalışmasında anestezi ve ameliyat sonrası derlenme kalitesinin objektif bir ölçüsü olduğu düşünülen DK-40 Türkçeye uyarlandı, geçerliliği ve güvenilirliği Türk hasta populasyonunda VAS, MAS ve EQ 5D ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Standart anestezi uygulanan 18 yaş üstü hastalara, çalışma protokoluna göre Modified Aldrete skoru, EQ-5D, VAS, DK-40 preoperatif dönemde, operasyon sonrası 30. dakikada PABÜ'de ve ameliyattan 24 saat sonra servisteki odasında iken uygulandı. Türkçe anlama düzeyleri düşük olan, işbirliğini engelleyecek derecede psikolojik rahatsızlıkları olan, alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı öyküsü olan ya da ameliyat sonrası objektif değerlendirmeyi engelleyecek derecede ciddi medikal sorunları olan ve günübirlik anestezi uygulanan hastalar araştırmanın dışında tutuldu. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmada 108 hastanın sonuçları değerlendirildi. Hastalar, anket formlarını doldurdukları için ek sıkıntı yaşamadıklarını dile getirdiler. Dört ölçek için de kullanılan süre preoperatif dönemde 16.3±9.2 dakika, derlenme odasında 22.4±11.4, postoperatif dönemde 14.2±8.5 dakika olarak kaydedildi. Sonuç olarak 40 soruluk DK-40 ölçeğinin Türk hasta populasyonunda iç tutarlılığının, geçerliliği ve güvenililirliğinin yüksek olduğu gösterilmiştir. Anket genel anestezi almış farklı cerrahi grup hastalarına kısa sürede uygulanabildiği gösterilmiştir. DK-40'a göre erkek hastaların kadın hastalara göre postoperatif dönemde sağlıkla ilgili yaşam kalitelerini daha yüksek algılamışlardır. DK-40 derlenme odasında ve 24 saat sonra hastanın kendi odasında VAS ile korele bulunmuştur. DK-40 ölçeği EQ5D ile anestezi ve cerrahi sonrası derlenme döneminde korele bulunmamıştır. Testin öğrenilebileceği beklentisi içinde bu öngörünün gerçekleşmediği, yalnızca rahatlık içalanında öğrenmenin gerçekleştiği saptandı. DK-40 ile VAS arasında derlenmede anlamlı bir yakınlaşma bulundu (p=0.18 rho=0.230).ve postoperatif 24.saatte (p=0.020 rho=0.226). Derlenme ile ilgili yaşam kalitesi, kadınlarda postoperatif 24. saatte erkeklerden daha düşükbulundu.
Özet (Çeviri)
Quality of recovery after anesthesia and surgery is an important measure of the health status of the patients. In this thesis study, we attempted to develope a valid an reliable and responsive and objective measure of quality of recovery after and surgery comparing with VAS, MAS and EQ-5D in Turkish patient population after adopting to Turkish. Following standard anesthesia, EQ 5D, VAS, QoR-40 Modified Aldrete Score were asked to rate patients ages greater than 18, at preoperative period, whwn patients are in the recovery room 30 minutes after surgery and we repeated the test 24 hours after the surgery. Exclusion criterias were, patients poor ability of understanding Turkish, severe psychological disorders, severe alcohol or substance abuse or postoperative severe medical problems, and day-case surgeries. Results were analysed statistically. Results of 108 patients were analysed. Patients told that they don?t have negative experience for rating the questionnaire. The questionnaires were completed at the preoperative period for 16.3±9.2 minutes, in the recovery room for 22.4±11.4, minutes, and at the postoperative period for 14.2±8.5 minutes.