Adölesan idiopatik skolyozlu ve sağlıklı çocuklarda denge ve postür parametrelerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
To compare and investigate balance and postural parameters in patients with adolescent idiopathic scoliosis and healthy controls
  1. Tez No: 195941
  2. Yazar: GİZEM İREM GÜVENDİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Adölesan idiopatik skolyoz (AİS), gövde ve göğüs kafesindeki geometrik ve morfolojik değişikliklerle ilişkili üç boyutlu bir deformitedir. Bu çalışmada amacımız; AİS'li çocuklarda denge karakteristiklerini sağlıklı olgularla karşılaştırmak ve AİS'li olguların postüral bozukluklarının stabilometre üzerinde ölçülen postüral sapmalarla ilişkisini incelemektir. Çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine ayaktan gelerek muayene ve ortoröntgenogramla aynı cerrah tarafından adölesan idiopatik skolyoz tanısı konmuş, 10-18 yaşları arasında, cerrahi geçirmemiş 20 hasta ile aynı yaş grubu ve cinsiyetteki normal kemik gelişiminin değerlendirilmesi için ayaktan takibe gelen 20 sağlıklı kişi alınmıştır. AİS'li olguların postür bozukluklarını saptamak amacıyla posteriyor ve lateral yönde olmak üzere iki şekilde postür analizi yapılmıştır. Postür analizi için fotoğraf çekilerek dijital ortamda postüral sapmalar hesaplanmıştır. AİS'li ve sağlıklı olguların dengeleri stabilometre üzerinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adolescent idiopathic scoliosis (AIS) is a 3-D disorder which is characterized with deformities in trunk and cage. Our purpose in this study is to compare balance parameters between AİS and healthy controls. In addition, we investigated whether postural deviations and postural oscillations on stabilometer are correlated with static balance measurements. A total of 20 (age of 10-18) AIS patients who were referred to the Department of Orthopaedics and Traumatology in Hacettepe University underwent radiological, clinical and postural geometry evaluations as part of their regular follow-up. For the control group, 20 individuals matched by gender and age with the study patients who were selected randomly from outpatient clinic. The same orthopedic surgeon evaluated all the stand up radiographs to determine the location, direction, and Cobb angle of each patient?s spinal curve. Lateral and posterior posture analysis are applied using a machine called Codac Easy Share V610 digital camera to photograph posture in a standard 2 m distance by the same physiotherapist. All subjects were asked to stand on a stabilometer to measure their postural oscillations. We concluded that the scoliotic group was characterized by a decrease in standing stability. Although there is not a significant difference between AIS and control groups postural oscillation scores on stabilometer (p>0,05); scores were larger in AIS group than control group.