Adölesan idiopatik skolyozlu çocuklarda sanal gerçeklik oyunlarının ağırlık merkezi konumunun değişimine etkisi
The effect of virtual reality games on changing the center of gravity location in children with adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 851823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ZENGİN ALPÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: Sanal gerçeklik oyunları (SGO), geri bildirim ve motivasyon sağlayan teknolojik oyun tabanlı bir yaklaşımdır. Yapılan çalışmalarda SGO'nun ağırlık merkezinin konumunu ve postüral hizalamayı değiştirme üzerinde etkileri olduğu gösterilmiştir. Amaç: SGO'nun AİS'li çocuklarda ağırlık merkezinin konumunu değiştirme üzerine etkisini incelemektir. Sekonder olarak ise, SGO'nun postür parametreleri ve vücut imajı üzerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: AİS tanılı 28 katılımcı tabakalı randomizasyonla iki gruba ayrıldı. Grup 1 olarak değerlendirilen olgulara 6 hafta boyunca 3gün/hafta 40-60 dakikalık seanslar şeklinde SGO uygulandı. Grup 2 olarak değerlendirilen olgular ise 6 hafta boyunca bekleme listesine alındı. Hastaların vücut ağırlık merkezi konumu“Fizyosoft Denge Sistemi”, spinal postür değerlendirmesi“PostureScreen Mobile”, postüral simetrisi“Anterior Gövde Asimetri İndeksi (AGAİ)”ve“Posterior Gövde Asimetri İndeksi (PGAİ)”, postür ve deformite algısı“Walter Reed Görsel Değerlendirme Skalası (WRGDS)”ile başlangıçta ve 6 hafta bitiminde değerlendirildi. Bulgular: Her iki grubun başlangıç özellikleri benzerdi (p>0,05). Çalışma sonunda, gözler açık&kapalı X ve Y eksenleri için ortalamaların kontrol grubunda değişmediği (p>0,05); SGO grubunda gözler açık X ekseni hariç değiştiği görülmüştür (p≤0,05). Farkın gözler açık EB=1,10 ve kapalı Y ekseni için EB=1,23, gözler kapalı X ekseni için EB=0,21 bulunmuştur. Çalışmamızda olguların başlangıçtaki postür parametrelerinin sağlıklı yaşıtlarından yüksek olduğu görülmüştür. PSM parametreleri ve WRGDS skorlarında kontrol grubunda herhangi bir değişiklik gözlenmezken (p>0,05), SGO grubunda büyük etki büyüklüğünde iyileşme görülmüştür (p≤0,05). Gruplar karşılaştırıldığında, PSM posterior ve sol ile WRGDS skorlarında SGO lehine değişiklik olduğu bulunmuştur (p≤0,05). Ayrıca tedavi bitiminde sadece SGO grubunda postüral simetri skorlarının düzeldiği saptanmıştır. Elde edilen iyileşmenin etki büyüklüğünün AGAİ=0,51; PGAݬ=0,45 olduğu görülmüş ve SGO uygulaması lehine bir üstünlük saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: SGO'nun hafif eğriliği olan AİS'li olgularda ağırlık merkezinin konumunu değiştirmede, özellikle Y ekseninde etkili olabildiği görülmüştür. Ancak frontal planda değişiklik görülmesi daha uzun zaman gerektirmektedir. Ayrıca SGO postüral yer değiştirme parametrelerini ve vücut imajını iyileştirmiştir. Ancak frontal postüral simetrisinde belirgin bir etki sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Virtual Reality Games (VRG) use technology for game-based feedback and motivation. Studies demonstrated its impact on center of gravity location and postural alignment. Objective: To investigate the VRG's effects on changing the center of gravity location in children with AIS. Also, to investigate its effect on postural parameters and body image. Method: 28 participants with AIS were divided into two groups by stratified randomization. Group 1 underwent VRG for 6 weeks (3 times/week), while Group 2 was on the Waitlist. Centre of gravity, spinal posture, postural symmetry, posture and deformity perception were assessed using the“Physiosoft Balance System”,“PostureScreen Mobile”,“Anterior Trunk Symmetry Index (ATSI)”and“Posterior Trunk Symmetry Index (POTSI)”and“Walter Reed Visual Assessment Scale (WRVAS)”. Before and after 6 weeks of the trial, these evaluations were done. Results: Both groups' baseline characteristics were similar (p >0.05). At the study's conclusion, the control group showed no significant changes (p >0.05), contrasting significant changes on the VRG group except for X axis with eyes open (p≤0.05); With ES =1.10 for Y axis with eyes open and 1.23 with eyes close, and ES=0.21 for X axis with eyes close. Additionally, participants' baseline postural parameters exceeded those of healthy individuals. While no changes were in the control group's PSM parameters and WRVAS scores (p>0.05), the VRG had a large effect size improvement (p≤0.05). Comparatively, the VRG group exhibited favorable changes in PSM's posterior and left and WRVAS scores (p≤0.05). The postural symmetry scores improved in the VRG group; with ES for ATSI= 0.5 and POTSI=0.45. But no superiority was found in favor of VRG (p>0.05). Conclusion: VRG effectively changed the center of gravity location, particularly in the Y axis in AIS with mild curvature. However, frontal plane's changes required a longer time. Also, VRG improved postural parameters and body image. But had no significant effects on frontal postural symmetry.