Acil servis hemşirelerinin problem çözme becerilerini algılayışları ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relation between problem solution skills & concerns of emergency service nurses
- Tez No: 196053
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştıma, acil servis hemşirelerinin problem çözme becerilerini algılayışları ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla, tanımlayıcı ve karşılaştırmalı olarak Aralık 2006- Şubat 2007 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini, İstanbul İl merkezinde bulunan Sağlık Bakanlığı'na bağlı beş Devlet Hastanesi ile beş Eğitim Araştırma Hastanesi oluşturdu. Yapılan analiz sonucunda örneklem büyüklüğü minimum 138 hemşire olarak belirlenmiş olup, araştırmaya katılmayı kabul eden 150 hemşire örneklem grubunu oluşturdu. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından literatür bilgisine dayalı olarak geliştirilen demografik özellikleri içeren anket ile, Spielberger ve arkadaşları tarafından geliştirilen `Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri', P.P.Heppner ve C.H.Peterson tarafından geliştirilen `Problem Çözme Envanteri' kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, istatistiksel analizler için bilgisayarda SPSS for Windows 10.0 programı kullanıldı. Veriler; Ortalama, Standart sapma, Oneway Anova testi, Tukey HDS testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi, student t testi, pearson korelasyon testi ile değerlendirildi. Ölçeklerin geçerlilik güvenilirlik analizi Reliability Analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted between December 2006 and February 2007 on the descriptive and comparative basis in order to define the relationship between the perception of the problem solution skills and the level of the concerns of the emergency service nurses. The study has been performed within five public hospitals and five training and research hospitals operated by Istanbul Provincial Center, Ministry of Health. In regard to the analysis performed, the sample size was determined as 138 nurses, nominated among 150 nurses who were volunteered to participate in the study. The data compilation was based on the findings of the questionnaire conducted by the author on the demographical features, in addition to the principles provided under Spielberger et all, Instantaneous-Continual Anxiety Inventory and P.P:Heppner and C.H.Peterson, Problem Solution Inventory. In assessing the data, the SPSS for Windows 10.0 was employed for the statistical analysis. The data were processed in regard to the average figures, Standard Deviation, Oneway Anova Testing, Tukey HDS Testing, Kruskal Wallis Testing, Mann Whitney U Testing, Student T-Testing and Pearson Correlation Testing. The Reliability Analysis was conducted to verify the validity and reliability of the scales.