0-6 yaş grubu çocuğu olan annnelerin çocukluk hastalıklarında kullandıkları kendi kendine tedavi uygulamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 19612
  2. Yazar: AYTEN YETİŞİN
  3. Danışmanlar: DR. EMİNE ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Araştırma, 0-6 yaş çocuğu olan annelerin çocukluk Hastalıklarında kullandıkları kendi kendine tedavi uygulamalarının incelenmesi amacıyla, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Balına başvuran 0-6 ya* grubu çocuğu olan 350 anne ile yapılmıştır. Annelerin, 153 'ü hasta Çocuk Polikliniğinden, 76 'sı Sağlıklı Çocuk Polikliniğinden 121'i Serviste yatan çocukların annelerinden oluşmuştur. Annelerin tanıtıcı özelliklerine bakıldığında 30 yaş ve altı annelerin % 62.86; 30 yaşın üstü annelerin % 37.14 olduğu görülmüştür. Annelerin % 8.57' sinin köyde, #15.43'ünün kasabada, #76 'sının ise kentlerde oturdukları saptanmıştır. Annelerin bağlı oldukları kurumlara bakıldığında ise Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı olanların % 19.14 bir kuruma bağlı olmayanların % 36,57, Emekli Sandığına Bağlı olanların % 44.29 olduğu görülmüştür. Annelerin eğitim düzeylerine bakıldığında, okur-yazar olmayanlar # 6.86, okur-yazar, İlkokul mezunu olanların % 53.72 orta öğretim mezunu olanların % 28.57, Yüksek okul mezunu olanların ise % 10.86 olduğu saptanmıştır. Araştırma kapsamına alınan, çocuğu ölen annelerin çocuk ölüm nedenlerine bakıldığında ise annelerin % 12 'sinin çocuğunun öldüğü ve çocuk ölüm nedenlerinin % 1.75'inin beslenme yetersizliği, Kan hastalıklarının % 5.26, kalp hastalıkları % 5.26, İshal % 3.50, İnfeksiyon hastalıkları ?'14.03, Suda boğulma % 10.52, Nedeni bilinmeyen ölümlerin # 42.10, prematüre ölümlerin % 17.54 olarak dağılım göster- 73diği görülmüştür. Annelerin çocuklarının son bir yıl içeri sinde geçirdikleri hastalıkların dağılımlarına bakıldığında ise üst solunum yolu infeksiyonu hastalıklarının % 62.57 olarak büyük çoğunluğu kapsadığı görülmüştür. Araştırma kapsamına alınan annelerin çocuklarının hastalıklarında yaptıkları uygulama ve davranışların dağılımına bakıldığında ise, annelerin % 2.86 »sının hiçbir şey yapmadan hastalımın geçmesini beklediği, #21. 71 'inin doktora götürmeden kendi kendine bakım uygulaması yaptığı, % 43.71'inin ilk müdahaleyi kendi yaptıktan sonra ertesi gün doktora götürdüğü, % 31. 71' inin hiçbir şey. yapmadan doktora götürdüğü görülmüştür. Araştırma kapsamına alman annelerin çocukları için reçetesiz ilaç kullanımının dağılımına bakıldığında ise, Annelerin % 35.71 'inin reçetesiz, % 64.29'unun reçeteM ilaç kullandıkları saptanmıştır. Reçetesiz ilaç kullanan annelerin büyük bir çoğunluğunu bir kuruma bağlı olmayanlar, % % 47.2 oluşturmaktadır. Reçetesiz ilaç kullanan annelerin reçetesiz ilaç kullanımlarının dağılımlarına bakıldığında, en çok ateş düşürücü, şurup veya fitil + öksürük şurubu % 28 kullandığı görülmüştür. Annelerin çocuklarına ilaç kullanırken yanlışlıklar, yaptığı ve gelişigüzel sürelerle kullananların % 29. 6 olduğu gözlenmiştir. Annelerin reçetesiz ilaçları büyük bir çoğunlukla, daha önceki hastalıkta doktorun verdiği reçete ile ya da isimle aldığı % 55.2 saptanmıştır. Annelerin çocuklarının öksürüğü olduğunda ilk olarakevde bulunan ilaçları kullanıp geçmezse doktora götürenler % 12.57, saptanmıştır. Araştırma kapsamına alınan annelerin çocuklarının ateşini düşürmek için büyük bir çoğunluk la soğuk uygulama yapıp aspirin verdikleri % 23.71 olarak saptanmıştır. Çocuklarının ateşi olduğunda ateşi ölçen annelerin oram % 6.86, ateşi ölçmeyenlerin ise % 93.14 olduğu görülmüştür. Araştırma kapsamına alman annelerin çocuklarına uyguladıkları geleneksel tedavi yöntemlerinin dağılımına bakıldığında, Nane, limon, adaçayı, ıhlamur kaynatıp içirenlerin ?6 44.4 Alkolün içine aspirin atıp çocuğun vücuduna sürenlerin ?5 10.37 olduğu- saptanmıştır; Veriler., hazırlanan anket formlarıyla toplanmış, verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik ve (x ) ki kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was made to evaluate the self medication methods used by 350 mothers who had children between 0-6 years of age and who applied to Ege Universty, Pediatri Clinic. 153 of them were from the ill child clinic, 76 from the healthy child clinic and 121 were the mothers whose children were under therapy at the pediatri clinic, Of 62.86 ^ were at or under 30, and 37.14 % were over 30 years of age. 8.57 ¥? of those mothers were living in the villages, 15.43 % were in the towns and 76 % were in the cities. When their pension and social security status were viewed, 19. 14 % of them were bound to the Department of Social Security and Insurance, 44. 29J&“to ”the State Pension Fond and 36.57 % had no any social security, when their education levels were asked, while 53^.72^ had primary school,,, 28.57 % had secon dary school and 10.86 % had high school education, 6.86 % of them had no education at all. When the causes of child death were searched for among the mothers, 12 % had lost their children and in 1.75 % of them the cause was nutritional deficiency, in 5-26 ^ blood diseases in 5.26 % heart diseases, in 3.50 ^dierehea, in 14.03 % infectional diseases, in 10.52 #> drowning The cause was unknown in 42.10 % and 17.54 % had premature death. When we viewed the diseases that the children had in the last one year, We found out that upper respiratory tract infection was the commonest one with a 62.57 % rate. 'When we asked the mothers in the study what they did when thair children got sick, 2.86 ^ of them replied that they 7677 did nothing but waited for their recovery, 21.71 % tried to give them home therapy without calling a physician, 43.71 % gave the first intervention but called a physiei an on the following day and 31.71 % tookthem to a physi cian immediately without doing anything, In using or giving medicine, it was noted that 64.29 % of the mothers gave prescribed drugs while 35.71 % of them without any prescription, And those who were used to giving drugs without prescription were from the group that had no any social security, 47-2 %t Among the most common drugs were antipyretics, syrups or suppositories and cough syrups.(28 ?4). It was also noted that they usually gave drugs wrong, and 296^ of them gave drugs randomly. In 55.2 % it was found out that those who gave drugs without prescripti on bought them by name or gave the old drugs left at home after the previous infections. Most of the mothers in the study did cold compression and gave aspirin in order to decrease temperature (23.71 %). The ratio of the mothers who took the temperature of their sick children was 6.86 % while it was 93.14 % for those who didn't. When the traditional ways of therapy were considered, 44.4 % of them were in the habit of giving their children herbal tea like mint, lime, and garden sage or lemon and 10.37 % of them applied alcohol with aspirin topically. All these data, were gathered with questionaries and the evaluation was made with percentage and (X ) square test.