Hastalanma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma sıklıkları
Illnesses and health services utilization frequencies
  1. Tez No: 196151
  2. Yazar: SEHER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sivas'ta 31 ailede, 107 kisiden olusan bir grup üzerinde yapılan bir arastırmada, bireylerin bir yıl içerisinde saglık hizmetine ne kadar ihtiyaç duydugu ve mevcut sistem içerisinde hizmetlerden ne ölçüde ve ne sekilde yararlandıgı incelenmistir. Arastırma Aralık 2004 tarihinde baslamıs ve Ocak 2006 tarihinde sona ermistir. Arastırma popülasyonu olarak, Sivas ili içerisinde yasayan 31 hanede, 107 kisi alınmıstır. Örneklem seçiminde olasılıklı olmayan bir yöntem kullanılmıstır. Arastırma grubundakiler bir yıl boyunca, iki haftada bir izlenmistir. Çalısmanın sonunda kisilerin yılda ortalama yaklasık 12 kez hastalandıkları ve bu hastalanmalarının yaklasık üçte birinde saglık kuruluslarına basvurdukları görülmüstür. Çalısma grubunda kendi kendine bakım ve kendi kendine ilaç kullanımının oldukça yaygın oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
It has been investigated that, how much people do need health care, how and how much they use health services in a group composed of 107 individuals in 31 households in Sivas. The study was started in December 2004, and completed in January 2006. A non randomized method was used for sampling. Individuals in the study group were followed up within short periods, in every two weeks, through a year. It has been seen that individuals got ill 12 times annually and they accessed to the health services in one third of these illness situations. It has been determined that self care and self medication is so widespread in the study group.