Hepatit B virus serolojik belirleyicileri ile hbv-dna görülme oranlarının değerlendirilmesi
Serological markers of hepatitis B virus and the evaluation of hbv-dna availability rates
  1. Tez No: 196152
  2. Yazar: HALUK AVUNDUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAHYA HAKGÜDENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızda, çeşitli polikliniklerden Hepatit B Virus (HBV) enfeksiyonu şüphesiyle gönderilen ve ELISA yöntemiyle serolojik markerleri bakılan hasta serumlarında, ?Digene Hybrid CaptureTM system HBV DNA assay? ile HBV DNA bakarak çıkan sonuçları serolojik markerler ile karşılaştırdık. Çalışma için Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'na gönderilen 356 hasta serum örneği kullanıldı. 356 örnekten 336'sında (%94.4) HBsAg (+), 20'sinde (%5.6) HBsAg (-) idi. Anti- HBs 341'inde (%95.8) (-), 15'inde (%4.2) (+) idi. HBeAg 316'sında (%88.7) (-), 40'ında (%11.3) (+) idi. Anti-HBe 207'sinde (%58.1) (-), 149'unda (&41.9) (+) idi. Anti-HBc total 212'sinde (%59.5) (-), 144'ünde (%40.5) (+) idi. HBcIgM 353'ünde (%99.1) (-), 3'ünde (%0.9) (+) idi. Toplam 102'sinde de (%28.7) HBV DNA pozitif bulundu. İstatistiksel olarak cinsiyet ve yaşa göre, anti-HBc total ve HBcIgM'ye göre HBV DNA görülme oranlarına bakıldığında aradaki fark anlamlı bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In our study, we compared the serologic marker results with the results of ?Digene Hybrid Capture System HBV DNA Assay? determining HBV DNA in sera, sent from several policlinics, of the patients who were examined by Elisa method serologically with the suspicious of Hepatitis B virus infection. For the study 356 sera of the patients which sent to Laboratory of the Cumhuriyet University Microbiology and Clinical Microbiology Department were used. Of the 356 samples, 336 (94,4%)were Hbs Ag positive, 20(5,6%) were Hbs Ag negative. 341(95,8%) were Anti Hbs negative, 15 (4,2%)were positive. 316(88,7%) were Hbe antigen negative, 40 (11,3%)were positive. 207(59,5%) were negative for Anti Hbe, 149(41,9%) were positive. Anti Hbc Total was negative in 212(59, 5%), positive in 144(40.5%). HBCIgM was negative in 353 (99, 1%), and positive in 3 (0,9%). 102(94,4%) were positive for HBV DNA in total. As HBV DNA presence rates evaluated according to gender, age, AntiHBc total, HbcIgM the difference was not found to be statistically important(p>0,05). As HBV DNA presence rates evaluated according to Hbs Ag, Anti Hbs, Hbe Ag and Anti Hbe the difference was found to be statistically important. This importance put forward the necessity of the HBV DNA determination in the determination of virus and in the follow up of the viral load. The methods determining HBV DNA were so expensive. These are useful and reliable methods if the right method selected according to the aim of use.