Alp disiplini kayakçılarda karbonhidrat ve protein karışımı enerji suplementinin kas hasarı üzerine etkileri
Effects of a drink including carbonhydrate-protein mixture on the muscle tissue in alpine style skiers
- Tez No: 196255
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Spor, Biochemistry, Physiology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmanın amacı alp disiplini kayak antrenmanı sırasında alınan karbonhidrat protein karışımı (CHO-P) bir içeceğin egzersize bağlı oluşan kas hasarı üzerine etkisini araştırmaktı. Denekler 20 ? 22 yaşları arasında Erzurum Kayak Kulübün de lisanslı kayak yapan 12 erkek sporcudan oluştu. Denekler rasgele iki eşit guruba ayrıldı. CHO-P gurubuna (CP) kayak süresince 6 eşit miktarda toplam 1,5 lt sıvı ile birlikte 108 gr karbonhidrat, 24 gr protein verildi. Kontrol grubuna (PL) aynı miktarda hiç karbonhidrat ve protein içermeyen bir sıvı verildi. Çalışma 510 m uzunluğunda ve 30 kapıdan oluşan bir piste 6 tekrardan oluştu. Her kayakçı pisti bitirdikten sonra telesiyeje binmek için 1200m serbest kaydı. Deneklerin çalışmadan 10 dakika önce, çalışma bittikten hemen sonra, 1 saat sonra ve 4 saat sonra kan örnekleri alınarak A.Ü. Biyokimya ABD laboratuarında analiz edildi. İstatistiki analiz için SPSS 10.0 paket programda Wilcoxon Signed Ranks Test ile Mann-Whitney Test kullanıldı. Gurupların Kreatin Kinaz (CK) değerlerindeki artışlar karşılaştırıldığında, egzersiz öncesi değerler Kontrol grubunda 180,0 ± 80,1 U/L iken egzersizden hemen sonra 277,1 ± 112,5 U/L, 1 saat sonra 342,6 ± 126,5 U/L ve 4 saat sonra 495,0 ± 96,3 U/L olarak belirlendi. CP gurubunda egzersiz öncesi CK değerleri 225,0 ± 88,5 U/L iken egzersizden hemen sonra 284,8 ± 111,1, U/L 1 saat sonra 316,8 ±111,2 U/L ve 4 saat sonra 333,3 ± 104,8 U/L idi. Kontrol grubunda 4. saatteki artış CP gurubundaki artıştan istatistiki açıdan anlamlı düzeyde fazlaydı (P0,05) Sonuç olarak bu çalışmanın bulguları, alp disiplini kayak sırasında karbonhidratprotein karışımı bir enerji suplementi alınmasının kas hasarın güçlü belirleyicilerinden olan kandaki CK artışını Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında minimuma indirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to investigate effects of a drink including carbohydrate protein mixture (CHO-P) which obtained during the Alpine Style skiing trainings on the muscle tissue damages occurred because of exercises. Subjects have consisted of 12 male skiers whose ages ranged from 20 to 22 and did ski in Erzurum Ski Club as licensed skiers. Subjects have been separated into two groups. These groups were CHO-P and placebo groups. CHO- P group were given 108 g carbohydrate and 24 g protein within 1.5 l drink in six equal portions. On the other hand placebo group were given drink which included no protein and carbohydrate in equal portion. This experiment, took place in a course which had 30 gates and a length of 510 m, was repeated 6 times. Each skier freely skied for 1200 m to get on the lift after completing the course. Blood samples of subjects were taken 4 times; 10 minutes before the training, soon after the training, 1 and 4 hours after the training. Blood samples were analyzed at Ataturk University Biochemistry laboratory. Wilcoxon Signed Ranks test of SPSS 10.0 programme and Mann-Whitney Test were used for statistical analysis. When increases in Kreatin Kinaz (CK) values were compared mutually, it has been found that, in placebo group; values just after the training were 277,1 ± 112,5 U/L just after the training, 342,6 ± 126,5 U/L one hour after the training and 495,0 ± 96,3 U/L four hours after the training while they were 180,0 ± 80,1 U/L before the training. In CP group; values just after the training were 284,8 ± 111,1 U/L just after the training, 316,8 ± 111,2 U/L one hour after the training and 333,3 ± 104,8 U/L four hours after the training while they were 225,0 ± 88,5 U/L before the training. Increase in placebo group four hours after the training was statistically significant than CP group. When Laktik Asit (LA) values before the training were taken into consideration, it was 3,11 ± 0,93 at CHO-P group while it was 3,36 ± 0,87 at control group. LA values just after the training were 5,83 ± 3,00 mmol.L at control group and 7,35 ± 4,25 mmol.L at CHO-P group. LA values one hour after the training were 2,08 ± 0,26 mmol.L at PL group and 2,31 ± 0,51 mmol.L at CHO-P group. There was no statistically significance between groups (P>0,05). As a result, findings of this study made clear that taking an energy supplement mixture includes protein and carbohydrate during Alpine Style skiing minimizes CK increases in blood which is a strong marker of muscle-damages.