Kanserli ebeveynlerin çocuklarında görülen psikolojik belirtiler yaşanan güçlükler ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the psychological symptoms seen in the children of the parents with cancer the diffuculties experienced and the factors which are effective
- Tez No: 196256
- Danışmanlar: Y.DOÇ. AYDA ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma kanserli ebeveynlerin çocuklarında görülen psikolojik belirtileri saptamak, yaşanan güçlükleri belirlemek ve etkili olan faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 6 Aralık 2006-22 Mayıs 2007 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Yakutiye Araştırma Hastanesi Medikal ve Radyasyon Onkoloji Kliniklerinde tedavi gören 90 kanserli ebeveynin 13-18 yaş grubunda olan 90 çocuğu ile yürütülmüştür. Veriler soru formu, Kısa Semptom Envanteri, Aileden ve Arkadaştan Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar, bağımsız gruplarda t testi, Pearson korelasyon analizi, Kruskal Wallis varyans analizi, Cronbach Alfa analizleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamına alınan çocukların anksiyete puan ortalamaları 13.83±9.06, depresyon puan ortalamaları 20.22±8.40 , olumsuz benlik puan ortalamaları 11.53±8.01, somatizasyon puan ortalamaları 7.22±5.54, hostilite puan ortalamaları 7.30±4.33 ve kısa semptom envanteri toplam psikolojik belirti puan ortalamaları 60.11±29.72 olarak bulunmuş olup kısa semptom envanterinden elde edilen puan ortalamalarının aynı yaş grubuyla yapılan geçerlik çalışmasındaki puanlardan daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çocukların %64.4'ünün aile içindeki rollerin değiştiği ve %37.8'inin anne rolü üstlendiği belirlenmiştir. Hasta ebeveynine bakmak zorunda olduğunu ifade eden çocukların oranı %94.4, ebeveynin hastalığından sonra kendine yeterince zaman ayıramadığını ifade eden çocukların oranı %88.9 olarak saptanmıştır. Çocukların cinsiyetinin, ebeveynlerin cinsiyetlerinin, hastalık süresinin, ailenin gelir düzeyinin, hastalığa yakalanmaktan korkma durumunun ve hastalığın ciddiyetini algılama durumunun çocukların psikolojik belirtileri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir (p0.05). Araştırma sonuçları kanserli ebeveyni olan çocukların bazı psikolojik belirtilere sahip olduklarını ve ebeveynin hastalanmasından sonra birtakım güçlükler yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle kanserli hastaya bakım verilirken aile üyelerinin ve özellikle de çocukların psikososyal bakımının göz ardı edilmemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried descriptively with the aim of determining psychological symptoms seen in the children of the parents with cancer and to detect the difficulties experienced and to exist the factors which are effective. The study was carried on 13-18 year-old 90 children of 90 patients with cancer receiving treatment in Medical Oncology Clinics and Radiation Oncology Clinics of Atatürk University, Süleyman Demirel Medical Centre?s Yakutiye Hospital between the dates 6th December 2006 and 22nd May 2007. The data were collected by means of question form, Brief Symptom Inventory, Social Support Perceived from the Family and Friend Scale. In the assessment of the data, percentage distributions, independent sample t test, Pearson correlation analysis, Kruskal Wallis variance analysis and Cronbach Alpha Co-efficient were used. It was found out that anxiety score averages of the children included in the study content was 13.83±9.06, depressions core averages was 20.22±8.40, negative self concept score averages was 11.53±8.01, somatization score average was 7.22±5.54, hostility score averages was 7.30±4.33 and total psychological symptoms score averages of Brief Symptom Inventory was 60.11±29.72, and it was observed that they were higher than the validity study carry out in the same age group. It was found out that 64.4% of the children changed the roles in their family, and that 37.8% took over the roles of the mothers. It was detected that the rate of children who have to look after their ill parents was 94.4%, and the rate of the children expressing that they couldn?t spare time for themselves was 88.9%. It was found out that the gender of the children and gender of parents, duration of the disease, income level of the family, the fair of contract of a disease, and the perception of the severity of the disease had significant impact on psychological symptoms of the children (p0.05). The results of the research revealed that the children having parent with cancer had some psychological symptoms, and that they experienced some difficulties after their parents became ill. So, while caring is given to the patient with cancer, particularly psycho-social caring of the children and the members of the family should not be overlooked.