Preeklamsi-eklamsili hastalarda n-telopeptidler (NTX) ve glikozaminoglikan (GAG) düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluatin of urinary n-telopeptides (NTX) and glycosaminoglycan (GAG) levels in patients with preeclampsia-eclampsia
  1. Tez No: 196265
  2. Yazar: ELİF DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEYLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı preeklamptik-eklamptik, sağlıklı gebe ve gebe olmayan kadınlarda idrar NTx ve GAG düzeylerini değerlendirmekti. Bu çalışmada 10 eklamptik, 21 ağır preeklamptik, 19 hafif preeklamtik, 27 sağlıklı gebe ve 25 gebe olmayan sağlıklı kadınlarda idrar NTx ve GAG düzeyleri ölçüldü ve karşılaştırıldı. İdrar GAG konsantrasyonları dimethhyl-methylene blue (DMMB) yöntemiyle ölçüldü. İdrar NTX düzeyleri ise enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemiyle ölçüldü. Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U-testi ve Spearman korelasyonu ?SPSS for Windows 11.0? paket programıyla yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate urinary NTx and GAGs levels in preeclamptic-eclamptic, healthy pregnant and nonpregnant women. In this study, urinary NTx, GAGs and microprotein levels were determined and compared in 21 severe preeclamptic, 10 eclamptic, 19 mild preeclamptic, 27 healthy pregnant and 25 healthy nonpregnat women. Urinary GAGs concentrations were determined using dimethhyl-methylene blue assay. Urinary NTx was determined by enzyme-linked immunosorbent assay. Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U-tests and Spearman Correlation were made by SPSS for Windows 11.0.