Erzurum ve Bingöl yöresinden toplanan kurut örneklerinin mikrobiyolojik ve kimyasal nitelikleri
Microbiological and chemical properties of kurut samples collected from Erzurum and Bingöl regions
  1. Tez No: 196266
  2. Yazar: MERYEM AYDEMİR ATASEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Türkiye'de genellikle kırsal kesimlerde yogurt veya yayık altı ayranından yapılan kurutun; kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri ile mineral madde düzeyleri belirlendi. Bu amaçla Erzurum ve Bingöl illerinden toplanan 43 adet kurut numunesi incelendi. Örneklerde ortalama toplam mezofilik aerobik mikroorganizma sayısı, 3,2x104±1,3x105kob/g; koliform grubu bakteri sayısı, 3,7x102±1,5x103kob/g; Staphylococcus-Micrococcs sayısı, 2,1x103±1,1x104kob/g; Lactobacillus sayısı, 2,2x104±5,9x104kob/g; Lactococcus sayısı, 1,9x104±5,5x104kob/g; maya ve küf sayısı, 1,6x105kob/g olarak tespit edildi. ncelenen kurut örneklerinde ortalama rutubet, kül, tuz, asitlik (% laktik asit), yag, protein oranları ve pH degerlerinin sırasıyla; %13,38±3,63, %11,89±4,55, %10,15±2,71, %1,84±0,58, %15,48±8,02, %49,67±12,02 ve 4,09±0,38 oldugu saptandı. Mineral madde analizleri sonucunda numunelerin ortalama sodyum, magnezyum, alüminyum, klor, potasyum, kalsiyum, demir ve bakır oranları sırasıyla %18,87±4,00, %0,31±0,11, %0,07±0,06, %56,42±3,41, %8,33±2,60, %7,03±2,22, %0,19±0,18, %0,02±0,02 olarak bulundu. Örneklerdeki mikroorganizma sayısı ile tuz, kül ve asitlik degeri ile arasında genellikle negatif korelasyon; rutubet oranı ve pH degerleri ile de pozitif korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
The microbiological, chemical properties and mineral contents of kurut, which is made from dried yogurt or buttermilk in rural regions of Turkey were determined. For this aim; 43 kurut samples collected from the Erzurum and Bingöl regions were investigated. Colony forming units of mesophilic aerobic, coliform groups, Staphylococcus- Micrococcus, Lactobacillus, Lactococcus, yeast and mould on average were 3.2x104±1.3x105/g, 3.7x102±1.5x103/g, 2.1x103±1.1x104/g, 2.2x104±5.9x104/g, 1.9x104±5.5x104/g, 1.6x105/g, respectively. The moisture, ash, salt, acidity (as lactic acid), fat, protein and pH value of the kurut samples were 13.38±3.63%, 11.89±4.55%, 10.15±2.71%, 1.84±0.58%, 15.48±8.02%, 49.67±12.02% and 4.09±0.38, respectively. In the mineral matter analyses of the samples, the average values of sodium, magnesium, aluminum, chlorine, potassium, calcium, iron and copper were found as 18.87±4.001%, 0.31±0.11%, 0.07±0.06%, 56.42±3.41% 8.33±2.60%, 7.03±2.22% 0.19±0.18%, 0.02±0.02%, respectively. Generally, the correlation between microorganisms counts and salt, ash and acidity of the samples were negative but moisture ratio and pH value was positive.