Bitki yüzey artığı kaplama oranının görüntü işleme tekniğiyle belirlenmesi
Determination of crop surface residue cover ratio by using image analysis
  1. Tez No: 196482
  2. Yazar: HAKAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLKNUR DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziBİTKİ YÜZEY ARTIĞI KAPLAMA ORANININ GÖRÜNTÜ İŞLEME TEKNİĞİYLEBELİRLENMESİHakan KARABACAKAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüTarım Makinaları Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. İlknur DURSUNBu araştırmada, tarla yüzeyindeki bitki yüzey artığı kaplama oranının belirlenmesinde görüntüişleme tekniğinden yararlanılması olanakları üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, önceki ürünübuğday, mısır ve ayçiçeği olan üç farklı tarla koşulu seçilmiştir. Görüntülerindeğerlendirilmesinde ?UTHSCSA Image Tool 3.0? görüntü işleme programındanyararlanılmıştır. Görüntü işleme programıyla bulunan sonuçların karşılaştırılmasında kesişenhat yöntemi kullanılmıştır. Kesişen hat yöntemine göre tarladan görüntülerin alınmasısırasında 1 m2' lik çerçeve içerisine giren kısımların fotoğrafları çekilmiştir. Ölçüm yapılanalanların resimleri, dijital fotoğraf makinası kullanılarak toprak yüzeyine dik olacak şekildeçekilmiş ve JPEG formatında kaydedilmiştir. Elde edilen görüntüler, bilgisayar ortamınaaktarılarak, ?ACD Photo Editor 3.1? programı yardımıyla yeniden düzenlenmiştir. Budüzenleme işlemi sırasında, 1 m2' lik çerçeve alanı dışına taşan kısımlar silinmiş ayrıcaresmin aydınlık ve karanlık noktaları belirgin hale getirilmiştir. Bu işlemlerden sonra, görüntüişleme programından yararlanılarak resim önce gri tonlu olarak kaydedilmiştir. UTHSCSAprogramının aydınlık ve karanlık noktaların belirginleştirilmesi (threshold) özelliğikullanılarak, çekilen resimlere farklı aydınlık ve karanlık noktaların belirginleştirilmesi(threshold) değerleri uygulanmıştır. Gri formattaki resimlerdeki siyah-beyaz noktalar belirginhale getirilmiştir. Görüntü işleme programından elde edilen siyah-beyaz alanların oranından,yüzey artığı kaplama oranları bulunmuştur. Kesişen hat yöntemi ve görüntü işleme yöntemikullanılarak bulunan değerler arasındaki ilişki, istatistiki olarak değerlendirilmiştir.Ayçiçeğinde görüntü işleme ve kesişen hat yöntemiyle bulunan değerler arasındakikorelasyon katsayısı 0.67, buğdayda 0.91 ve mısırda ise 0.70 olarak bulunmuştur. Kesişen hatyöntemi ve görüntü işleme tekniği ile elde edilen sonuçlar arasında çok az bir farklılık olup,p
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisDETERMINATION OF CROP SURFACE RESIDUE COVER RATIO BY USINGIMAGE ANALYSISHakan KARABACAKAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Agricultural MachinerySupervisor: Prof.Dr. İlknur DURSUNIn this research, it was evaluated possibilities of using image analysis method to determinecrop residue cover ratio on the soil surface. For this goal, three different lands condition onwhich wheat, corn and sunflower had been grown previous year were chosen. ?UTHSCSAImage Tool 3.0? image analysis program was utilized to evaluate the images. Line transectmethod was used to compare the results which was taken from image analysis program.Pictures of parts going in frame of 1 square meter were taken during the taking of picturesaccording to line transect method. Pictures of areas to be measured were taken using digitalcamera vertically to the land surface and recorded in jpeg format. Taken photographs wererecorded in computer and rearranged using ?ACD Photo Editor 3.1? program. During thisarrangement process, parts which are outside of the 1 square meter frame area were erased; inaddition dark and light points of images were become clear. After these operations firstly,images were recorded as gray tone using ?UTHSCSA Image Tool 3.0? image analysisprogram. Using threshold peculiarity of UTHSCSA program, taken photographs were applieddifferent threshold values. Dark and light points in gray format on the photographs werebecome clear. Ratio of light and dark points taken from image analysis program gives cropsurface residue cover ratio. Relation between values which were found using line transect andimage analysis method was evaluated as statistical. Correlation coefficient between valuestaken from image analysis and line transect method was found as 0.67 for sunflower, 0.91 forwheat and also 0.70 for corn. There is little difference between results taken from imageanalysis method and line transect method therefore meaningful relations were determined atp