Alüminyum-silisyumnitrür kompozit malzemenin difüzyon kaynağı ile kaynaklanabilirliğinin araştırılması
Investigation of weldability of Al-Si3n4 composite materials by diffusion welding
- Tez No: 196548
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ALÜM NYUM-S L SYUMN TRÜR KOMPOZ T MALZEMEN ND FÜZYON KAYNAĞI LE KAYNAKLANAB L RL Ğ N NARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)brahim Okan ERDENGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜARALIK 2005ÖZETBu çalışmada, ağırlıkça %5, %10 ve % 15 oranlarında silisyumnitrür (Si3N4)içeren alüminyum toz karışımı yüksek enerjili atritör içerisinde 2 saat süreylemekanik alaşımlama (MA) işlemine tabi tutulmuştur. MA sonrası tozlar, sabitpresleme basıncında (500 MPa) preslenerek Ã10 x 15 mm boyutlarındablok numuneler üretilmiştir. Daha sonra bütün numuneler 4 saat süreyle 650 ºCsıcaklıkta ve atmosfer kontrollü tüp fırında argon gazı ortamındasinterlenmiştir. Sinterleme sonrası numuneler 2,5 MPa yük altında farklısıcaklıklarda (620, 630 ve 640 ºC) ve farklı sürelerde (60, 90 ve 120 dak)difüzyon kaynak yöntemi ile birleştirilmişlerdir. Kaynak işleminden sonranumunelere mekanik test olarak kesme testi uygulanmıştır. Ana malzeme vekaynaklı numunelerden elde edilen kesme testi değerleri birbirleri ilekarşılaştırılmıştır.Yapılan optik mikroskop çalışmalarında, kompozitinhomojen bir yapıya sahip olduğu ve gözenek miktarının düşük olduğugörülmüştür. Kesme testinde elde edilen sonuçlara göre %15 Si3N4 içeren ve640 ºC' de 2 saat süre ile yapılan difüzyon kaynağının en iyi sonucu verdiğibelirlenmiştir.Bilim Kodu : 710Anahtar Kelimeler : Difüzyon Kaynağı, Kompozit Malzemeler, Toz MetalurjisiSayfa Adedi : 99Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Halil ARIK
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF WELDABILITY OF Al-Si3N4 COMPOSITEMATERIALS BY DIFFUSION WELDING(M.Sc. Thesis)BRAH M OKAN ERDENGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDECEMBER 2005ABSTRACTIn this study, Al powders containing 5%, 10% and 15% wt (Si3N4) siliconnitride were mechanically alloyed in a high energy attritor for 2 h. Mechanicallyalloyed powders were compacted at constant pressing pressure (500 MPa) toproduce block specimens with dimensions Ã10 x 15 mm. Specimens were thensintered at constant temperature (650 ºC) for 4 h under argon atmosphere in atube furnace. Sintered specimens were welded different temperatures (620, 630,640) ºC and different times (60, 90 and 120) min. under 2,5 MPa pressure bydiffusion welding. After welding process, specimens were treated cutting test asmechanical test. Cutting test valves optained main material and weldedspecimens were compared each other. It was observed that composite washomogeneous structure and low pores quantity in optic microscope studies. Itwas determined that the best result occured at diffusion welding made at 640 ºCfor 2 h acoording to results obtained cutting test.Science Code : 710Key Words : Diffusion Welding, Composite, Powder MetallurgyPapes : 99Supervisors : Assoc. Prof. Dr. Halil ARIK