Model selection for multi-class support vector machines
Destek vektör makinalarında model seçimi
  1. Tez No: 196780
  2. Yazar: EVRİM ITIR KARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
1üOZET˙ şË™ ˙DESTEK VEKTOR MAKINALARINDA MODEL SECIMIDestek Vektür Makinaları (DVM), temeli istatistiksel ügrenme teorisine dayanan,o oğgüclü ve sık kullanılan ügrenme algoritmalarıdır. DVM'ler eğitilirken, data, doğrusaluş u oğ g golmayan bir şekirdek fonksiyon kullanılarak yüksek boyutlu bir uzaya taşınır ve pozitifc u sve negatif ürnekleri ayıran büyükşe marjlı bir ustün yüzey bulunur. En iyi şekirdeko uuc üu u cfonksiyonu seşmek ve ıkıden fazla sınıflı probleme genellemek, DVM'lerdeki temel prob-clemlerdir.Literatürde, en iyi şekirdek fonksiyon deneme yanılma ile seşilmektedir. Bizu c cen iyi şekireği şapraz-geşerlemeye dayalı model seşimi ile bulmayı üneriyoruz. Adayc gc c c osınıflandırıcılar değişik şekirdeklerle eğitilir ve 5 × 2 şapraz-geşerleme F testi kul-gs c g c cülanılarak en iyi model seşilerek melez modeller oluşturulur. Onerilen melez modelinc sperformansı, bire karşı hepsi ve ikili sınıflandırma yüntemlerini kullanan DVM'lerles okarşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada doğruluk ve karmaşıklık (saklanan destek vektürle-ss s ss g s orinin sayısıyla orantılı) kriterleri kullanılmıştır.s˙Iki sınıf problemi işin tanımlanmış olan temel destek vektür makinasının ikidenc s ofazla sınıf problemi işin genişletilmesi gerekmektedir. Bunun işin, ünerdiğimiz melezc s co gmodelleri bire karşı hepsi, ikili sınıflandırma ve hata düzelten şıktı kodları (HDCK) kul-s u c şülanan yüntemler işinde kullandık. Onerdiğimiz melez modellerin HDKC ile kullanımı,o c g şşok sınıflı problemlerde karmaşıklığı belirgin bir şekilde artırmadan başarılı sonuşlarc sg s s cverdi.
Özet (Çeviri)
1ABSTRACTMODEL SELECTION FOR MULTI-CLASS SUPPORTVECTOR MACHINESSupport Vector Machines (SVMs) are widely used, powerful learning algorithmsbased on statistical learning theory. In SVM learning, the data are mapped to a highdimensional space via a non-linear kernel function and a maximal margin hyper-planeseparating the positive and negative instances is found in this new space. Choosing thebest kernel and generalization to multi-class cases are fundamental problems in SVMlearning.In literature, the best kernel function is chosen by using trial and error. Wepropose to use a cross-validation based model selection method to find the optimalkernel. Candidate classifiers, with different kernels are trained and hybrid modelsare built by selecting the best model using the 5 × 2 cross-validation F test. Theperformance of the proposed hybrid model is compared to the performances of classicalSVMs in one vs. all (OVA) and pairwise classification schemes in terms of accuracyand complexity (as measured by the number of support vectors stored).The basic two-class support vector machine needs to be extended to handle themulti-class problems and for this purpose, we incorporate our proposed hybrid modelsin one vs. all , pairwise and error-correcting output code (ECOC) schemes. We see thatthe proposed hybrid model together with ECOC finds accurate solutions for multi-classproblems without significantly increasing complexity.