Synthesis and photopolymerization of novel alkyl-&-hydroxymethyl acrylate based dental crosslinking monomers
Alkil-&-hidroksimetil akrilat bazlı yeni çapraz bağlayıcı dişçilik monomerlerinin sentezi ve ışıkla polimerizasyonu
  1. Tez No: 196781
  2. Yazar: MUSTAFA BARIŞ YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU AVCI SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZETALKİL-α-HİDROKSİMETİL AKRİLAT BAZLI YENİ ÇAPRAZBAĞLAYICI DİŞÇİLİK MONOMERLERİNİN SENTEZİ VE IŞIKLAPOLİMERİZASYONUEn genel kullanılan dişçilik dolgu kompozitleri, Bisfenol A glikolat dimetakrilat (Bis-GMA) monomeri, inorganik bir katkı maddesi ve bir polimerizasyon başlatıcı sistemindenoluşmaktadır. Akışkanlığı ayarlamak amacı ile dişçilik reçinesinin içerisine bir yardımcımonomer, örneğin trietilenglikol dimetakrilat (TEGDMA) eklenir.Bu çalışmada, diş dokusuna bağlanma kabiliyeti, hacim küçülmesi ve mukavemetözellikleri gelişmiş beş yeni dişçilik çapraz bağlayıcı monomeri sentezlenmiştir. Bunlardandördü t-bütil-α-hidroksimetil akrilat (TBHMA) türevidir: (i) t-bütil-α-bromometil akrilat(TBBr) ile bisfenol A reaksiyonundan, (ii) ilk momomerin t-bütil gruplarının hidrolizi sonucuoluşan diasit türevi, (iii) benzil amin kullanılarak amid türevine dönüştürülmesinden, (iv) (3-aminopropil)-trietoksi silan (APTES) kullanılarak amid türevine dönüştürülmesinden, AHMtürevi monomer, (v) APTES' in 3-akriloiloksi-2-hidroksipropil metakrilat (AHM) ile verdiğiMichael reaksiyonu ile sentezlenmiştir.Sentezlenen monomerlerin, dişçilikte çok kullanılan endüstriyel Bisfenol A glikolatdimetakrilat (BisGMA)/trietilenglikol dimetakrilat (TEGDMA) ve BisGMA/2-hidroksietilmetakrilat HEMA karışımları ile oluşturduğu sistemlerin ışıkla polimerizasyon davranışları,Foto Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (Photo-DSC) metoduyla incelenmiştir. Bağlanma vemukavemet özelliklerindeki artışın yanı sıra, polimerizasyon hızları ve dönüşümlerininendüstriyel malzemelerinki ile benzer olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSYNTHESIS AND PHOTOPOLYMERIZATION OF NOVELALKYL-α-HYDROXYMETHYL ACRYLATE BASEDDENTAL CROSSLINKING MONOMERSThe most commonly used dental restorative filling composites are composed ofBisphenol A glycolate dimethacrylate (Bis-GMA) monomer, an inorganic filler, and apolymerization initiator system. A comonomer such as triethyleneglycol dimethacrylate(TEGDMA) is added to adjust the viscosity of the dental resin.In this study, five new dental crosslinking monomers with improved adhesion to toothtissue, volume shrinkage and stability were synthesized. Four are based on t-butyl-α-hydroxymethyl acrylate (TBHMA): (i) via reaction of t-butyl-α-bromomethyl acrylate (TBBr)and Bisphenol A, (ii) by hydrolysis of t-butyl groups of the first monomer to give a diacidderivative, (iii) by conversion to amide derivative using benzyl amine, (iv) by conversion toamide derivative using (3-aminopropyl)-triethoxy silane (APTES). The AHM based monomer(v) was synthesized from the Michael addition of APTES to 3-acryloyloxy-2-hydroxypropylmethacrylate (AHM).The photopolymerization behavior of the synthesized monomers with mixtures ofcommercial monomers Bisphenol A glycolate dimethacrylate (BisGMA)/triethyleneglycoldimethacrylate (TEGDMA) and BisGMA/2-hydroxyethyl methacrylate HEMA widely usedin dentistry was investigated using photodifferential scanning calorimetry. The rate ofpolymerizations and conversions were found to be similar to the commercial materials,although adhesion and stability properties were improved.