Ductile beam-column connections in precast concrete moment resisting frames
Prefabrik yapılarda moment aktarabilen sünek kolon kiriş birleşimleri
- Tez No: 196785
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN, YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET ÖZDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZETPREFABRİK YAPILARDA MOMENT AKTARABİLENSÜNEK KOLON-KİRİŞ BİRLEŞİMLERİ1999 Kocaeli ve Düzce depremleri sonrası yapılan saha gözlemlerinde, prefabrikyapıların göstermiş olduğu yetersiz performansın nedenlerinden en önemlisinin birleşimbölgelerinin zayıflığı olduğu tespit edilmiştir. Bu amaçla, sünek kolon-kiriş birleşimlerinininceleneceği iki aşamalı bir araştırma projesi doktora tezi olarak sunulmuştur.Çalışmanın ilk ayağında, deprem riski yüksek bölgelere göre tasarlanmış olan dörtadet sünek ve moment aktarabilen prefabrik kolon-kiriş birleşimi ile şahit deney olarakkonvansiyonel eleman testi yapılmıştır. Test edilen bu detaylar yerinde dökümlü, kaynaklıkompozit ve bulonlu birleşim olmak üzere üç alt gruba ayrılabilir. Sonuçta, bulonlubirleşimin konvansiyonel sisteme kıyasla gösterdiği yapısal performansın yanısıra, ucuz vekolay uygulanabilir bir detay olması nedeniyle deprem bölgelerinde kullanılabileceğigörülmüştür.Çalışmanın ikinci aşamasında beş adet ard-germeli birleşim detayı tersinir tekrarlıyükler altında test edilmiştir. Test değişkeni, birleşim bölgesindeki yumuşak donatınıneğilme kapasitesine katkısı olarak seçilmiştir. Tüm birleşim detayları, dayanım, rijitlikkaybı, enerji tüketimi, kalıcı deplasman kiriterleri baz alınarak konvansiyonel sisteme görekıyaslanmıştır. Deney sonuçları göstermiştir ki, yumuşak donatının eğilme kapasitesinekatkısının yüzde 30 olması durumu, ard-germeli sistemlerin tasarım kiriterleri ileuyuşmaktadır.Bunlara ek olarak, ard-germeli birleşim detayları için herhangi bir deprem etkisialtındaki davranışını aydınlatmak amacıyla nümerik bir model de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDUCTILE BEAM-COLUMN CONNECTIONS INPRECAST CONCRETE MOMENT RESISTING FRAMESPost-earthquake field investigations on precast concrete structures revealed that thelevel of damage and the poor performance of the buildings during the 1999 Kocaeli andDüzce Earthquakes in Turkey were closely related to the performance of the precastconnections. As a result, a two-phase research program on the performance of precastductile beam-column connections was developed as a PhD Thesis.In Phase I, four different types of ductile moment resisting precast frame connectionsand one counterpart monolithic specimen, designed for high seismic zones, were tested.Precast specimens of Phase I may be subdivided into three subgroups as cast-in-place,composite with welding and bolted connections. Comparisons on the performanceparameters, such as energy dissipation and comparisons on ease of fabrication andeconomy reveals that the modified bolted connection of Phase I may well be used in highseismic zones.In Phase II, five hybrid connections with unbonded prestressing tendon and partiallybonded mild steel were tested. The main variable in Phase II specimens was the percentcontribution of mild steel to the flexural moment capacity of the connection. Each hybridconnection was compared with the monolithic reference subassembly in terms ofconnection strength, stiffness degradation, energy dissipation and permanent displacement.It is observed that the design philosophy of hybrid connections is satisfied when the mildsteel moment contribution of the connection is around 30 per cent.Furthermore, a numerical model was developed for Phase II specimens to highlightthe hysteretic behavior under seismic loading.