Investigation of extrudability of different aluminum alloys by using the method of hot extrusion
Sıcak ekstrüzyon yöntemi kullanılarak değişik alüminyum alaşımlarının ekstrüzyon edilebilmesinin araştırılması
- Tez No: 196786
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ALTINTAŞ, DR. METİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZETSICAK EKSTRÜZYON YÖNTEMİ KULLANILARAK DEĞİŞİKALUMİNYUM ALAŞIMLARININ EKSTRÜZYONEDİLEBİLMESİNİN ARAŞTIRILMASIAluminyum ekstrüzyon, metal endüstrilerinde kullanılan çok önemli birşekillendirme yöntemidir. Değişik kalıp ve teknolojiler kullanılarak, geniş yelpazeli ürünçeşitlerini ekstrüzyon yöntemiyle üretmek mümkündür. Ekstrüzyon edilebilme kabiliyetiekstrüzyon işlemlerinde önemli bir unsurdur. Bir malzemeyi ekstrüzyon edilebilmeaçısından değerlendirmek için sadece enerji ve kuvvet gereksinimleri değil aynı zamandaürünün yüzey kalitesi ve mekanik özellikleri de dikkatlice incelenmelidir.Bu çalışmada, AA 6063 ve AA 7075 aluminyum alaşımlarının, sıcak ekstrüzyonyöntemi kullanılarak ekstrüzyon edilebilmesi araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, açılı fren vehız kalıbı sistemlerinin kullanılmasının, söz konusu alaşımların ekstrüzyon edilebilmesininasıl etkilediği konusu üzerinde durulmuştur. Deneyler sırasında 1.5o fren, 1o fren, 0.5ofren, 0.3o hız ve açısız standart kalıplar kullanılmıştır. Bu deneylerin gerçekleştirilebilmesiiçin AA 6063 ve AA 7075 alaşımları 30 mm çapında ve 80 mm uzunluğunda biyetlerhaline getirilmiştir. Aynı zamanda, deneyler için özel tasarlanan edilen, maksimum 350bara kadar çıkabilen bir hidrolik pres bu biyetlerin ekstrüzyonu için kullanılmıştır. Deneysonuçlarının daha iyi irdelenebilmesi amacıyla, örneklerin taramalı elektron mikroskobugörüntüleri alınmış, yüzey kalitelerini belirlemek için yüzey pürüzlüğü ölçümü yapılmışbunun yanı sıra mekanik özelliklerinin saptanması amacıyla sertlik testi ve çekme deneyiuygulanmıştır. Ayrıca ekstrüzyon sırasındaki akışın görüntülenmesi için özel bir mikroyapıçalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVESTIGATION OF EXTRUDABILITY OF DIFFERENTALUMINUM ALLOYS BY USING THE METHOD OF HOTEXTRUSIONAluminum extrusion is a very important forming process in metal industries. Byusing different dies and technologies, high variety of products can be produced by usingthe method extrusion. Extrudability is an important parameter for extrusion processes. Forevaluating extrudability of a material not only force and energy requirements must beinvestigated but also surface quality and mechanical properties of product must beconsidered properly.In this study, by using the method hot extrusion, extrudabilities of AA 6063 and AA7075 aluminum alloys are investigated. Furthermore, by using die-bearing angled dies withrelief and choke systems, effect of die-bearing angle on the extrudability of these alloys istried to be evaluated. Three different choke dies with die- bearing angle of 1.5o choke , 1ochoke , 0.5o angle, one type of relief die with die-bearing angle of 0.3o relief adding to allthese a standard extrusion die, with no angle system is used for experiments. Duringexperiments, AA 6063 and AA 7075 alloys are used as billets with 30 mm diameter and 80mm length. A special designed hydraulic hot extrusion press with 350 bars of maximumextrusion pressure is used for extruding the billets. In order to discuss results ofexperiments properly, SEM images of samples are obtained, for detecting surface qualitiesof samples roughness test is conducted and for evaluating mechanical properties ofsamples, tensile test and hardness test are made. Also for investigating flow behaviours ofsamples during extrusion a special microstructural study is made.