A Dynamic analysis of long term impacts of genetically modified crops on agriculture
Genetiği değiştirilmiş tarım ürünlerinin uzun erimli etkilerinin devirgen çözümlemesi
- Tez No: 196792
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZETGENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ TARIM ÜRÜNLERİNİN UZUNERİMLİ ETKİLERİNİN DEVİNGEN ÇÖZÜMLEMESİBu çalışmada, genetiği değiştirilmiş tarım ürünlerinin uzun vadeli yararlığınıdeğerlendirmek için böceğe dayanıklı (Bt-mısır) ve ilaçlamaya dayanıklı (HT-kanola)ürünlerin dinamik benzetim modelleri kurulmuştur. Bu ürünlerle yapılan tarımın değişiksenaryolar altında sürdürülebilirliği, doğadaki geribildirim mekanizmaları göz önünealınarak incelenmiştir. Bu mekanizmalardan en önemlisi doğal seleksiyon yoluyla böcekve otlarda direnç evrimidir. Bt-ürünlerin böcekte direnç kazanım hızını artırıcı etkisi kaydadeğer bulunmuştur. Bu ürünler sonucu direnç evrimi, böcek nüfusunun başlangıçtakidirenç aleli seviyesine bağlı olarak on mevsimde gerçekleşebilirken, aynı koşullar altındageleneksel sprey pestisitlerle bu süre elli mevsimi bulmaktadır. ?Barınak stratejisi? değişiksenaryolar altında denenmiştir. Eğer böcek, barınakta kullanılan pestiside karşı çaprazdirenç kazanmışsa, bu stratejinin olumlu etkilerinin ciddi düzeyde azaldığı görülmüştür.Heterozigot böceklerin bir miktar direnç göstermeleri ya da başlangıç direnç aleliseviyesinin yüksek olması ve direnç kazanımının başka yaşam dezavantajının olmamasıdurumlarında ise barınak stratejisi işe yaramamaktadır. Ilaçlamaya dayanıklı ürünle (HTkanola) yapılan tarım, geleneksel tarımla karşılaştırılırken iki ayrı ilaçlama yöntemi gözönüne alınmıştır: ilkinde kullanılan herbisit miktarı tarladaki yabancı ot yoğunluğuna bağlıolup (değişken herbisit yöntemi), ikincisinde ise hep aynı doz uygulanmaktadır (sabitherbisit yöntemi). HT ürün tarlalarında hibritleşmeyle oluşan transjenik yabancı otlarındirenç kazanım hızını artırdığı gözlenmiştir. Sabit herbisit yöntemi altında HT ürününgeleneksel ürüne kıyasla daha verimli olduğu saptanmıştır. Fakat, bu yöntem değişkenherbisit yöntemine göre daha hızlı ot direnci evrimine ve daha fazla herbisit kullanımınayol açmaktadır. Uzun vadede toplam ürün kayıpları, direnç oluşma hızı ve herbisitkullanımı göz önüne alınınca, normal ürün ile birlikte değişken herbisit yönteminiuygulamanın en iyi strateji olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA DYNAMIC ANALYSIS OF LONG TERM IMPACTS OFGENETICALLY MODIFIED CROPS ON AGRICULTURETo study the long-term usefulness of genetically-modified agriculture via insect-resistant Bt-corn and herbicide-tolerant HT-canola, two simulation models are built byfocusing on the fundamental environmental feedback mechanisms. The most criticalmechanism is the evolution of resistance in pests and weeds via natural selection. Theeffect of Bt-crops on the rate of pests? resistance evolution is found to be notable.Depending on the initial level of resistance in pests, resistance can evolve in ten seasons ofBt-corn farming whereas it would take fifty seasons with conventional pesticides under thesame conditions. ?Refuge policy? is tested under different scenarios. Results show thatbenefits from refuge decline considerably if pests develop cross-resistance to the pesticideused in the refuge. Furthermore, it becomes futile if heterozygote pests show some level ofresistance or if the initial level of resistance alleles in the pest population is high.Agriculture with HT-crops is analyzed in comparison with conventional crops under twoherbicide strategies. In the first strategy, herbicide amount is a function of weed density;in the second it is constant. It is found that superweed emergence increases the rate ofresistance evolution in weeds. Under the constant herbicide strategy, GM crop is moreeffective than the conventional crop. However, this strategy results in a higher rate ofresistance development and more herbicide usage than the first strategy. In terms of longterm cumulative yield losses, rate of resistance development and herbicide usage, the bestpolicy is discovered to be planting conventional crops under variable herbicide strategy.