Scalar gauge theory on a cylinder
Silindir üzerinde skaler ayar teorisi
  1. Tez No: 196791
  2. Yazar: ELİF BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TEOMAN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez şalışmasında, Rajeev'in yüntemleri kullanılarak silindir uzerinde skalercs o üalanların temel ve adjoint temsillerinin büyük Nc limiti şalışılmıştır. Dinamik ol-uu cs smayan serbestlik derecelerini elemek ve teoriyi kuarklar ve Wilson halkası deˇiskenlerigcinsinden ifade etmek işin farklı bir ışık konisi koordinat sisteminden yararlanılmıştır.c s sBu tezde şift terimlilerden yararlanarak klasik bir alan teorisi formüle edilmiş ancakc u sşüzümü saˇlanmamıştır.co u u g s
Özet (Çeviri)
In this thesis we study the large Nc limit of SU (Nc ) gauge theory coupled to ascalar field in the fundamental and adjoint representations on a cylinder, following theideas of Rajeev. We use a different kind of light-cone coordinate system to eliminatethe non-dynamical degrees of freedom and express the theory in terms of quark andWilson loop variables. We can formulate a classical field theory using color invariantvariables, but we don?t provide the solution in this thesis.