A synthesizable core generator design in VHDL for the motorola 68XXX family of microprocessors
Motorola 68XXX mikroişlemci ailesi için sentezlenebilir VHDL CPU yaratıcı program tasarımı
  1. Tez No: 196840
  2. Yazar: ALPER BÜRÜMCEK
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER CERİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
üOZET˙ ˙ş ˙˙ ˙ ˙şË™MOTOROLA 68XXX MIKROISLEMCI AILESI ICIN˙˙SENTEZLENEBILIR VHDL CPU YARATICI PROGRAMTASARIMIBu projenin amaşı FPGA kullanılarak sentezlenecek Motorola 68000 işlem koduc suyumlu bir mikroişlemci tasarlamaktır. Mikroişlemci tamamen VHDL kullanılaraks sdizayn edilecek ve MC68000 mikroişlemcisinin veri yolu operasyonu, operand adreslemesisve işlem kü mesi de dahil olmak uzere tü m fonksiyonlarına aynen sahiptır. Ulaşılans u ü u ssonuş, gelişkin, kendi kendini test edebilen, hafıza ve ünbellek sistemi optimize edilmişc s o sbir Motorola 68000 mikroişlemcisidir. Bu sonuca ulaşmak ve projeyi daha ileri birs saşamaya getirebilmek işin hedef mikroişlemci de dahil herhangi bir mikroişlemci ko-s c s slayca VHDL ortamında oluşturabilecek bir `Core Generator` da proje dahilinde tasar-slanmıştır. Bu amaşla, gelecekteki tasarım yapılarını da etkileyecek olan bu teknolo-s cjiyle yapılacak projede, ozellikle hafıza yapısı, aritmetik-mantık birimleri ve işlemü skü melerinin tasarımı ve geliştirilmesine ünem verilmiştir.u s o s
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA SYNTHESIZABLE CORE GENERATOR DESIGN INVHDL FOR THE MOTOROLA 68XXX FAMILY OFMICROPROCESSORSThe goal of this project is to implement a core generetor to create a Motorola68000 op-code compatible microprocessor capable of being synthesized using FPGA.The CPU is specified fully in VHDL and is designed to emulate the functionality of theMC68000 in terms of instruction set decoding, operand addressing and bus operation.The ultimate target device is fully enhanced, self testing, memory and cache optimized,improved version of the Motorola 68000 microprocessor. The core generator is to befully automatic without any need of editing the VHDL code created. The core generatoris to be functional, effective and modular for using with any microprocessor design. Asa result of this, a large emphasis has been placed on how to create the microprocessorstructures especially the instruction sets, arithmetic logic units and memory structureusing a core generator.