Generalization of hidden subgroup algorithms
Gizli altgrup algoritmalarının genelleştirilmesi
- Tez No: 196839
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
1üOZETËË ËGIZLI ALTGRUP ALGORITMALARININËGENELLEMELERIGelecekte bir bitlik bilginin bir atomla güsterilmesi süz konusu olacaktır. Buo odurumda, klasik mekanik atomik seviyede incelenen bu modeli aşıklamada yetersizckalacaktır. Bunun yerine, kuantum mekaniği kullanılmak zorunda kalınacaktır. Kuan-gtum biti, 0 ve 1'in süperpozisyonları şeklinde var olmaktadır. Bu süperpozisyonlarınu s uyaratılabilmesi ve uzerlerinde paralel hesaplama yapılabilmesi klasik hesaplamadanüdaha hızlı şozümlere izin vermektedir. Kuantum hesaplaması, bu ï¬ziksel üzelliklerdencü u oyararlanılarak bilişim problemlerinin nasıl daha verimli şekilde şozülebileceğini in-s s cü u gceleyen araştırma alanıdır.sBu tezde, bazı kuantum algorithmalarının genelleştirilmesi problemi incelenmiştir,s sbüylece bu algoritmalar tanım kümesinin eleman sayısının ikinin ussü olmak zorunda ol-o u üumadığı durumlarda şalışacaklardır . Bu algoritmaları analiz ederken, eleman sayılarınıng csikinin ussü olması gerekmeyen bazı vektür kümelerinin eşit olasılıklı süperpozisyonların-üu ou s uın mükemmel uretilmesinin mümkün olduğu varsayımında bulunulmuştur. Ballhysa'nınu ü uu g süngürdüğu model ürnek kabul edilmiş, Chi, Kim ve Lee'nin Deutsch-Jozsa algoritmasıo o ug ü o sgenellemesi olarak hazırladıkları algoritmalar ile Simon'ın algoritmasına uyarlanmıştır.s
Özet (Çeviri)
1ABSTRACTGENERALIZATIONS OF HIDDEN SUBGROUPALGORITHMSIn the future, it can be possible to store bit information in atoms. In thatcase, classical mechanics will not be enough to explain the atomic level model. Insteadquantum mechanics will have to be used. A quantum bit exists as a superpositionof 0 and 1. Creating superpositions and making parallel computation on them willallow faster solutions than classical computation. The ï¬eld of quantum computationexamines the possibility of using these physical properties for solving computationalproperties more eï¬ciently.In this thesis, we consider the problem of generalizing some quantum algorithmsso that they will work on input domains whose cardinality is not necessarily powersof two. When analyzing the algorithms we assume that generating superpositions ofarbitrary subsets of basis states whose cardinalities are not necessarily powers of twoperfectly is possible. We have taken Ballhysa?s model as a template and have extendedit to Chi, Kim and Lee?s generalization of the Deutsch-Jozsa algorithm and to Simon?salgorithm.