Ulaşım ağlarında rota seçim probleminin bulanık mantık ile modellenmesi
Modeling route choice with fuzzy logic in networks
- Tez No: 196981
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YETİŞ ŞAZİ MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ÖZET BİLDİRİ FORMUİNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIULAŞIM AĞLARINDA ROTA SEÇİM PROBLEMİNİN BULANIK MANTIK İLEMODELLENMESİNurcan ULUDAĞÖZETGünlük yaşamın önemli bir parçası olan seyahat aktivitesi, ulaşım türü (mod) vegüzergah (rota) seçimiyle ilgili olarak verilen kararlar sonucu biçimlenmektedir. Rota seçimproblemi, bir çok parametrenin değerlendirilerek, bireysel fayda en büyüklemesininsağlanabilmesine yönelik oldukça kompleks bir problem olup, oluşturulacak modelinverimliliği, bireysel rota davranışının gerçekçi olarak yakalanabilmesine bağlıdır. Özellikletoplu taşımacılık yerine, özel araç kullanımını tercih eden yol kullanıcıları için doğru rotaseçim kararı elde edecekleri fayda üzerinde son derece etkilidir. Trafik planlayıcıları için derota seçimi, verimli ve başarılı bir trafik atama sistemi oluşturmak adına oldukça önemlidir.Bu çalışmanın amacı, Denizli ilinde belirlenmiş olan önemli bir yol ağındaki rota seçimproblemini, yapılan anket çalışması sonucu elde edilen gerçek veriler kullanılarak bulanıkolarak modellemektir. Çalışmada, rota seçim davranışı üzerinde etkili olan en önemli dörtparametre, Seyahat süresi, Trafik güvenliği, Tıkanma olasılığı ve Çevresel etkideğerlendirmeleri, kullanılarak bulanık mantık modeli oluşturulmuştur. Çalışmada, rotaseçim davranışının hassassızlık, belirsizlik ve kesinsizlik niteliklerini modelleyebilmeyeteneğine sahip olan Bulanık Model kabullerinden yararlanılmıştır.Geliştirilen Bulanık Mantık modeli, lojistik regresyon modelleri ile karşılaştırılmış vegerçek değerlere en yakın sonuçlar BM modeli ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTEZ ABSTRACT BİLDİRİ FORMUCIVIL ENGINEERING DEPARTMENTMODELING ROUTE CHOICE WITH FUZZY LOGIC IN NETWORKSNurcan ULUDAĞABSTRACTTrip patterns are a very important part of daily life which are defined according to thedecisions about route choice and mode choice. As the route choice is a complex problem withmany parameters to maximize the individual benefit, the effectiveness of a route choice modeldepends on well-understanding of the route choice behaviour. Especially for the personaltravels instead of public transportation, the right route choice decision is very important forthe road users to get the highest benefit and for traffic planners to form the effective trafficassignment.The purpose of this study is to model the route choice problem of an important networkdefined in Denizli with Fuzzy Logic, by using the real data gained by a survey. A fuzzy logicmodel, that uses the four most important parameters of route choice behaviour; Travel time,Traffic safety, Congestion and Environmental affects is proposed. In this study, fuzzy logicconcepts are used to take the note of imprecision , vagueness and uncertainty characteristicsof route choice behaviour.The proposed fuzzy logic model in this study is compared with Logistic Regression Modelsand the closest results to the real ones are obtained with Fuzzy Logic Model.