Endüstriyel plantayonlarda optimal kuruluş sorunları ve çözüm yolları
Optimal structure problems of industrial plantations and their solutions
  1. Tez No: 197287
  2. Yazar: SERHUN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZETENDÜSTRİYEL PLANTASYONLARDA OPTİMAL KURULUŞ SORUNLARIVE ÇÖZÜM YOLLARINüfus'un hızla artması, teknolojide kaydedilen ilerlemeler ve hayat standartlarınınyükselmesi Dünya'da ve ülkemizde odun hammaddesine olan talebi arttırmış, bunakarşılık orman alanları hızla azalmış ve odun hammaddesinin talebi karşılayamayacağıanlaşılmıştır. Odun hammaddesine olan talebi karşılayabilmek amacıyla birçok ülkehızlı büyüyen türlerle endüstriyel plantasyonlar kurmuştur. Ülkemizde yapılançalışmalar da oduna olan ihtiyacın karşılanabilmesi için en uygun yolun hızlı büyüyentürlerle ağaçlandırmalar yapmak olduğunu ortaya koymuştur.Hızlı büyüyen türlerle yapılan ağaçlandırmalar sonucunda birçok plantasyonkurulmuştur. Ülkemizdeki plantasyonların tamamı birkaç yıl içinde kurulduğu içinişletme sınıfı alanları optimalden önemli ölçüde sapma göstermektedirler. Ülkemizdebugün bulunan endüstriyel plantasyonların önemli bir bölümü idare süresinin sonunagelmiştir. Bu nedenle, planlamaları da yakın bir zamanda orman amenajmanına konuolacaktır.Çalışmada, bu amaca yönelik olarak, optimal kuruluştan önemli ölçüde sapma gösterenendüstriyel plantasyonların planlamasında kullanılacak kriterler göz önündebulundurularak gerçek bir plan ünitesi üzerinde bir planlama yapılmıştır. Bu ormanlardaişletme amacı kar elde etmek olduğundan, endüstriyel plantasyonlarda idare süresitamamen ekonomik kriterlere göre belirlenmektedir. Bu nedenle, faydalanmanındüzenlenmesinde ekonomik kriter olarak iç karlılık oranı kullanılmıştır.Kerpe Araştırma Ormanı Sahilçamı plantasyonlarının aktüel durumu göz önündebulundurularak yapılan planlamada orman sahibinin razı olduğu en düşük karlılık oranıbelirlenerek plantasyon alanları iki farklı yöntemle optimale götürülmüştür. Oluşturulanfaydalanma düzeninin değişik düzenleme süreleri boyunca alanlar, servet ve alanlardanalınan ara ve son hasılat üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın tamamınındeğerlendirilmesiyle, endüstriyel plantasyonlarda karşılaşılacak planlama sorunları veçözüm önerileri ortaya konmuştur.vi
Özet (Çeviri)
SUMMARYOPTIMAL STRUCTURE PROBLEMS OF INDUSTRIAL PLANTATIONS ANDTHEIR SOLUTIONSDue to the fast increase in the population, technological developments and rising life-standards, the demand for wood as a raw material has increased both internationally andnationally while the forest areas getting small, as a result of which the demand on woodas a raw material cannot be met. Many countries have founded industrial plantations inthe forests, consisting of fast-growing species in order to meet this demand. Also thestudies conducted in our country have revealed that the best way to meet the demand forwood as a raw material is afforestation with fast-growing species. Many countries havefounded a number of plantations as a result of forestations with fast-growing species.Management units deviate significantly from the optimal structure, as all plantations inour country have been founded in recent years. A considerable part of industrialplantations in our country has arrived to the end of their management periods.Therefore, their plans will be a matter of forest management in the near future.For this purpose, a plan has been made on a real plan unit in the study by consideringthe criteria to be used in the industrial plantations, which deviate significantly from theoptimal structure. As the purpose of the structure is making profit, management periodin the industrial plantations is determined in accordance with economic criteria.Therefore, internal profitability rate is used as the economic criteria during theorganization of utilization.During the planning, which has been made in accordance with the actual state of Pinuspinaster Ait. plantations in Kerpe Research Forest, the lowest rate of profitabilityaccepted by the forest owner has been determined and the plantation areas have beenbrought to the optimal degree through two different methods. Throughout the differingperiods of arrangement for the utilization system adopted, their effects on the areas,growing stock, intermediate yields and final yields have been analyzed. The study hasbeen evaluated in its entirety and the potential problems of industrial plantations andsolutions for them have been discussed.vii