Düzlemde düşeyde perdenin kolona oturması durumunda kat sayısı artışına göre dinamik ve statik analizi
Dynamic and static analyze of vertical shear wall structural system for supporting column for increasing multi-story system
- Tez No: 197348
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
iiiÖZETDüzlemde Düşeyde Perdenin Kolona Oturması Durumunda Kat Sayısı ArtışınaGöre Dinamik ve Statik AnaliziTez çalışmamızda; düzlem ve uzay sistemlerde perdenin iki ucundan kolonaoturması ve kat sayısının değişmesi halinde oluşan yapı düzensizliğiniinceleyebilmek ve karşılaştırmalarda bulunabilmek amacıyla 4 katlı, 5 katlı, 6 katlı,7 katlı ve 8 katlı model perdeli çerçeveler oluşturulmuştur. Bu model sistemlerde,orta açıklıktaki perdeyi zemin katta iki ucundan kolona oturtmak suretiyle B3 türüdüzensizlik oluşturularak yeni model sistemler meydana getirilmiştir. Böylece hemdüzlem hem de uzay sistemde 10'ar adet model perdeli çerçeve sistemi incelenmiştir.Bu model çerçeve sistemlere,a) (1.4G + 1.6Q) Düşey Yükb) Eşdeğer Deprem Yüküc) Dinamik YükSonlu Elemanlar Metodu ile uygulanarak, statik ve dinamik analizleri yapılmıştır.Oluşturulan model sistemlerden elde edilen bu sonuçlar ışığında sistemlerde gereklikıyaslamalar yapılmıştır. Yapılan kıyaslamalar ve çözümler, grafikler, çizelgeler,şekiller halinde ekte sunularak, modellerde ?Düşey Elemanların Süreksizlikleri?incelenmiş ve sonuçlar sunulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Süreksizlik, Statik, Dinamik, Düzlem Uzay, Perde
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTDynamic and Static Analyze of Vertical Shear Wall Structural System forSupporting Column for İncreasing Multi-Story SystemIn this study, ıt made frames with shear wall of model which have 4 storey, 5 storey,6 storey, 7 storey and 8 storey to obsorve and compare the irregular of structure incase of shear wall fit on from its points to the column and change distances in planesystem and space system. By placing interval distant shear wall from these systems,on ground floor from its two points to column in B3 typed irregularity and occuredanother new system. In thıs way , it studied ten frame systems with shear wall inboth plane system and space system. Frame systems in horizontal and vertical loadswhich by first dimension has made to columns, shear wall and beams that from thissystem,a) (1.4G+1.6Q) Vertical loadsb) Earthqake loadsc) Dynamics loadsSolitions were found statis and dynamics by finite elements method programmes.In accordance with these solutions , required comparisons have been made in thesystems. Discontinunity of perperndicular elements have been researched andprsented results with comparisons and solutions made as diagrams, tables and figureshave been attached enclosure.KEYWORDS: Discontiunity, Static, Dynamic, Plane, Space,Shear wall