Düzlem toplaçlarda deneysel verim ölçümü, bilgisayarla verim ve verime etki eden parametrelerin tayini
  1. Tez No: 1851
  2. Yazar: NURDAN DAĞAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ YEĞİNGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada düzlem toplaçlar deneysel ve teorik olmak üzere iki bölümde incelenmiştir. Deneysel olarak verim eğrileri çıkartılan iki düzlem toplacın, teorik verimi deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış, teorik ve deneysel sonuçların aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Deneysel çalışma ASHRAE (93 - 77) standardına uygun şekilde yapılmıştır. Düzlem toplaçlar incelenirken denge durumundaki eşitlikler kullanılmış ve geliştirilen programlar tüm düzlem toplaçlar için kullanılabilir şekle konmuştur. Düzlem toplaçların enerji dengesi eşitlikleri tek ve çift cam için çözülmüştür. IAE nin Solar R&D TASK III bilgisayar programı deneysel olarak ölçüm yapılan düzlem toplaçların ısı transfer sabitleri ve ölçüm hata limitleri çıkarılmıştır. Düzlem toplaç ısı transfer modeli için, Fortran 77 ile yazılmış program geliştirimiştir. Bu program sonuçları ile TASK III program sonuçları karşılaştırılmış ve aralarındaki uyum incelenmiştir. Sonuç olarak, düzlem toplaçların modellenerek elde edilen verimi gerçek verim olarak alınabilir Bunu yaparken ölçülmesi gereken tek şey yüzeyin emisivitesidir. Bu programlar kullanılarak çeşitli tasarım ve işletme değişkenlerin de verim karakteristikleri saptanmıştır. Verim üzerinde iklimsel ve geometrik parametrelerin etkileri araştırılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY Ip this work, fist plate collectors were investigated both experimentally and theoretically. The experimental and theoretical efficiencies of two flat plate collectors were compared and the similarities between experimental and theoretical results were exemined. ASHRAE Standard were used throughout the whole experimental work. For investigating the flat - plate collectors heat transfer equations; in the equi 1 i brum conditions were used. The computer program were so developed that one can use it for all flat- plate col lectors. The Solar R&D TASK III computer programs was used to determine the heat transfer coefficients and the experimental measurement errors for two flat plate collectors. To determine the theoretical efficiencies of the flat plate collectors a computer programing was prepared and results were compared with the results of TASK III. Consequently, it was conculuded that the theoretical efficiency curves» which obtained with the computer program can be used as we are obtained experimentally. To do so? we only measurements one should made is the geometry and the emissivity of the collector.