Mobilya endüstrisinde kenar işleme makinelerinde işleme faktörlerinin verimlilik ve ürün kalitesi üzerine etkileri
The effects of operating factors on productivity and product quality in edge processing machines in furniture industry
  1. Tez No: 197427
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR KUŞCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETMOBİLYA ENDÜSTRİSİNDE KENAR İŞLEME MAKİNELERİNDE İŞLEMEFAKTÖRLERİNİN VERİMLİLİK VE ÜRÜN KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİOrman ürünleri endüstrisinde, ağaç veya ağaç esaslı malzemelerin, dar yüzeylerindeyapılan delik delme, zımparalama, kanal açma ve kaplama yapıştırma gibi işlemlerintümüne, kenar işleme denilmektedir. Bu çalışmada, kenar işleme yöntemlerinden, kenarbantlama işlemleri ele alınmış, öncelikle orman ürünleri endüstrisinde yaygın olarakkullanılan levha ürünleri, yüzey kaplama malzemeleri, tutkallar ve kenar bantlamamakineleri hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında ise, üç farklıbesleme hızı (15, 20 ve 25 m/dak.) ve üç farklı tutkal sıcaklığında (170, 190 ve 210 oC)kenar bantlama işlemleri yapılmış, sonuçlar analiz edilmiştir. Kenar bantlama işlemindebesleme hızı arttıkça, verimliliğin artmasına karşın, elde edilen ürünlerin kalite düzeyidüşmektedir. Çalışmalar sonucunda ürün kalitesi açısından en iyi sonuç, en düşükbesleme hızında ve 190 oC tutkal sıcaklığında alınmıştır. Kenar bantlama işlemlerinde,birim zamanda yapılan üretim miktarlarında artış sağlayabilmek için, kenar bantlamamakinelerinde besleme hızları arttırılmalıdır. Ancak bunun sonucunda ortaya çıkan ürünkalitesindeki düşüşlerin önüne geçilebilmesi için, sıcak eritim masifleme tutkalların açıkzamanlarını azaltıcı yeni kimyasal yöntemler ve kenar bantlama makinelerindekullanılabilecek ek donanımlar üzerinde çalışmalar yapılmalıdır.x
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE EFFECTS OF OPERATING FACTORS ON PRODUCTİVİTY ANDPRODUCT QUALİTY IN EDGE PROCESSING MACHINES IN FURNITUREINDUSTRYThe operations on narrow surface of wood or wood based materials such as drilling,profilling, sanding and covering are called edge processing in forest products industry.In this study, edge banding process among the edge processing methods was taken inconcern. Information about board products, surface coverings, adhesives and edgebanding machines were given initially. On the aplication step of the study, 3 differentfeeding velocities (15, 20 and 25 m/min.) and 3 differnet adhesive temperatures (170,190 and 210 oC) were used for edge banding and the results were analyzed. As thefeeding velocity increases in edge banding, productivity increases but the quality of theproducts decreases. The best results for the product quality was obtained with thelowset feeding velocity and 190 oC adhesive temperature. In the edge bandingprocesses, for obtaining the increase of production amount, the feeding velocity of edgebanding machines should be increased. However, further studies should be made topresent the decrease of product quality with high feeding velocity, new chemicalmethods to decrease the hot-melt adhesives open time and additional equipments for theedge banding machines.xi