Havadan gelen ağır metallerin Trakya'daki dağılımı
The distribution of airborne heavy metals in thrace region
  1. Tez No: 197428
  2. Yazar: AKIN ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÇOTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalı mada, insanın çe itli aktiviteleri ile çevreye yayılan ve atmosfer yoluyla ta ınan Cd,Cu, Pb ve Zn'in Trakya Bölgesi'ndeki da ılımı belirlenmi tir. Bu dört elementinkonsantrasyonlarının saptanması için 2001 yılında toplanan biyoindikatör niteli indekikarayosunu (Hypnum cupressiforme) ve liken (Cladonia rangiformis) örneklerikullanılmı tır. Karayosunu ve likenlerdeki Cd, Cu, Pb ve Zn konsantrasyonları AtomikAbsorbsiyon Spektrofotometresi (AAS) ile belirlenmi tir.Bu dört elementin bölgedeki da ılımı üzerine atmosferik olayların, bölgenin topo rafikyapısının, insan faaliyetlerinin etkileri ve elementlerin olası kaynakları ara tırılmı tır. Enyüksek konsantrasyonlar, bölgede endüstrile me, nüfus ve trafi in yo un oldu u yerlerdebulunmu tur. Ayrıca, bölgede ya ı ın en fazla oldu u kuzey kesimi ile tarımsal aktiviteninyüksek oldu u iç bölgelerde de bu elementlerin konsantrasyonları yüksek bulunmu tur.v
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution patterns of Cd, Cu, Pb and Zn transported by means ofatmosphere and human activities were determined in the Thrace region. Moss (Hypnumcupressiforme) and lichen (Cladonia rangiformis) samples that were collected in 2001 asbioindicator were used to determine the concentrations of these four elements.The concentrations of Cd, Cu, Pb and Zn in moss and lichen samples were determined bymeans of flame Atomic Absorption Spectrophotometer (AAS).Possible sources of these elements and the effects of topographic structure, atmosphericcondition and human activities on the distribution of these elements were investigated. Thehighest concentrations of elements were found at the highly industrialized, populated andwith the dens traffic areas. The highest concentrations of these elements were also found inthe north Thrace that has dens precipitation annually, and at the inner part of Thrace ismostly agricultural area.vi