Türkiye'de yayılış gösteren Campanula L. cinsine ait Quinqueloculares (Boiss.) phitos (Campanulaceae) seksiyonun türleri üzerinde morfolojik, anatomik ve palinolojik bir çalışma
Morphological, anatomical and palynological studies on Quinqueloculares (Boiss.) phitos section species of the genus Campanula L. (Campanulaceae) growing Turkey
  1. Tez No: 197532
  2. Yazar: EMİNE ALÇITEPE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YASİN ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
TÜRKİYE'DE YAYILIŞ GÖSTEREN CAMPANULA L. CİNSİNE AİT QUİNQUELOCULARES(Boiss.) Phitos (CAMPANULACEAE) SEKSİYONU TÜRLERİ ÜZERİNDE MORFOLOJİK,ANATOMİK ve PALİNOLOJİK BİR ÇALIŞMAEmine ALÇITEPEÖZETBu çalışmada, Türkiye'nin Campanula L. (Campanulaceae) cinsi Quinqueloculares(Boiss.) Phitos seksiyonuna ait türlerin morfolojik, anatomik, palinolojik özellikleri ile tür tanımaanahtarı, tür tanımları ve coğrafik yayılışları verilmiştir.Araştırmanın başlangıcında geniş kaynak araştırması yapılmış ve konuyla ilgili tümkaynaklar biraraya getirilmiştir. Bu kaynaklardan yararlanılarak, cinsin ve seksiyonun dünyayayılışı ve mevcut tür sayısı belirlenmiştir.Arazi çalışmalarıyla toplanan ve ödünç ya da hediye olarak alınan örnekler birarayagetirilerek, tür içi ve türler arası varyasyonlar ve en iyi karakterler tesbit edilmiştir. Tesbit edilenbu karakterlerden bir tablo oluşturulmuştur. Türlerin, tür ayırım anahtarı ve ayrıntılı betimlerihazırlanırken bu tablodan büyük ölçüde yararlanılmıştır. Eldeki mevcut tür örneklerinindiseksiyonları ve şekilleri çizilmiştir.Yapılan anatomik çalışmalarla taksonların kök, gövde, yaprak anatomileri ortayakonulmuştur. Palinolojik çalışmalarda seksiyona ait polenler hem ışık hem de skanning elektronmikroskobunda (SEM) incelenmiş ve polen morfolojileri arasındaki farklılıklar belirlenmiştir.Seksiyona ait türlerin polenlerinin şekli spheroidaldır. Polenler triporat olup, ornemantasyonçoğunlukla ekinül olarak tesbit edilmiştir.Türkiye Florası'nda 10 tür, 11 taksonla temsil edilen Quinqueloculares (Boiss.) Phitosseksiyonu bu çalışma sonucunda 13 takson altında değerlendirilmiştir. Ancak Campanula lyrataLam. subsp. icarica Runemark& Phitos ve Campanula nisyria Papatsou&Phitos taksonlarınınülkemizde yetişmediği yapılan arazi çalışmalarında gözlemlenmiştir. Flora'da şüpheli veyayetersiz bilinen C.vardariana Bocquet ve C.karadjana Bocquet türlerinin varlığı belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER : Campanula, Quinqueloculares, Morfoloji, Anatomi, Polen.
Özet (Çeviri)
TÜRKİYE?DE YAYILIŞ GÖSTEREN CAMPANULA L. CİNSİNE AİT QUİNQUELOCULARES(Boiss.) Phitos (CAMPANULACEAE) SEKSİYONU TÜRLERİ ÜZERİNDE MORFOLOJİK,ANATOMİK ve PALİNOLOJİK BİR ÇALIŞMAEmine ALÇITEPEABSTRACTIn this research, the morphological, anatomical, palynological characteristics,identification key and descriptions of the species and geographical distribution ofQuinqueloculares (Boiss.) Phitos section?s species beloging to genus Campanula L. in Turkeyare given.First of all, related literatures were obtained. By utilization of these literatures,Quinqueloculares section which exists on the earth was established and areals of them weremapped. Most of the specimens were collected from different regions of Turkey. Others weretaken on loan or as gift from established. Also the best and constant characters of the specieswere selected for descriptions and keyed out. A table is prepared for this purpose. We havedrown figures of some species.In the anatomical studies the anatomies of roots, stems and leafs, of taxa areinvestigated. In the palynological studies, polens of taxa are examined in the light and scanningelectron microscope (SEM) and the differences between the morphology of pollens aredetermined. The pollen type in the members of section is spheroidal. The pollen is triporate andornemantation is generally echinule. As a result of this study, in the Flora of Turkey, themembers of the Quinqueloculares (Boiss.) Phitos section represented by 10 species, 11 taxawere evaluated under 13 taxa. In addition it is observed that. The taxa of C.lyrata subsp. icaricaRunemark&Phitos and C.nisyria Papatsou&Phitos do not growed in our country. It is determinedthat the taxa of C. vardariana Bocquet and C. karadjana Bocqued species imperfectly know orsuspected in Flora of Turkey.KEY WORDS : Campanula, Quinqueloculares, Morphology, Anatomy, Palinology.