Removal of heavy metals from wastewaters by ion flotation
Atıksularda bulunan ağır metallerin ıon flotasyon yöntemiyle giderimi
- Tez No: 197682
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜRRİYET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Adı-Soyadı: Demet ERDOĞANOkul: İzmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: Çevre MühendisliğiProgramı: Çevre Kirliliği ve Kontrolü (Yüksek Lisans)Tez Başlığı: Atıksularda Bulunan Ağır Metallerin Ion Flotasyon YöntemiyleGiderimiÖZETBu çalışmada, ağır metallerin (bakır, çinko, gümüş, krom) iyon flotasyonukullanılarak atıksulardan uzaklaştırılması araştırılmıştır. Optimum flotasyonkoşullarının belirlenebilmesi için çeşitli pH, yüzey aktif madde, köpük sağlayıcıderişimleri ve hava akış oranı test edilmiştir. Sodium dodecyl sulfate (SDS) veHexadecyltrimethyl ammonium bromide (HTAB), yüzey aktif madde olarak, etanolve MIBC köpük sağlayıcı olarak kullanılmıştır.Yapılan deneylerde 10 mg/L bakır, çinko, gümüş ve krom giderimi içinsırasıyla %90, %71, %73 ve %97' lik verimler elde edildiği görülmüştür. Metallerinbaşlangıç konsantrasyonları arttırıldığında yüzey aktif madde molekül sayısınınyetersizliğinden dolayı verimleri düşmektedir. Bu yüzey aktif madde molekülü ilemetal iyonu birleşiminin bir göstergesi olarak görülebilir.Çözeltide sodyum, kalsiyum ve magnezyum iyonlarının bulunması buiyonların metal iyonlarıyla yarış içinde olmasından ve yeterli sayıda yüzey aktifmadde molekülü olmadığından flotasyon verimini düşürmektedir.Koşullar ayarlandığında bakır ve kromun, gümüş ve çinkodan ayrılmasımümkündür. Yine koşullar ayarlandığında kromun çinko ve bakırdan oluşançözeltiden ayrılması da mümkündür. Bir diğer koşulda da çinko, bakır ve kromkarışımından oluşan çözeltiden ayrılmıştır.Deneysel bulgular klasik birinci derece flotasyon modeline uymaktadır. Çinkove krom sadece miktar olarak değil yüzme hızı olarak da bakırdan daha hızlıyüzmektedir.Flotasyonda oluşan yüzey aktif madde-metal iyonu komplekslerini su yüzeyinetaşıyan hava kabarcıkları olduğundan, hem yüzey aktif madde toplayıcıların hem deköpük yapıcıların hava/su ara yüzeyindeki etkilerini incelemek için yüzey gerilimdeneyleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Name: Demet ERDOĞANSchool: İzmir Institute of TechnologyDepartment: Environmental EngineeringMajor: Environmental Pollution and Control (Master)Title of Thesis: Removal of Heavy Metals from Wastewaters by Ion FlotationABSTRACTIn this study, ion flotation experiments were performed to investigate theremoval of heavy metals (copper, zinc, silver and chromium) from wastewaters.Various parameters such as pH, surfactant and frother concentrations and airflowrate values were tested to determine the optimum flotation conditions. Sodiumdodecyl sulfate and Hexadecyltrimethyl ammonium bromide were used as collectors.Ethanol / MIBC were used as frothers.For 10 mg/L initial concentrations of copper, zinc, silver and chromium (III),the highest recoveries obtained were 90%, 71%, 73% and 97%, respectively. Whenthe initial concentration of metals increased the recovery decreased. This proves theattachment of metal ions on surfactant molecules.The presence of Na+, Mg2+, Ca2+ ions in solution reduced the recoveries in caseof all the metals since the presence of excess Na, Mg, Ca ions compete with metals andthe metal ions can not find enough surfactant molecules to attach to.Selective flotation experiments were conducted in the presence of metal ionmixture solutions. It was possible to separate copper and chromium from zinc andsilver, and also possible to separate chromium from zinc and copper and zinc fromcopper and chromium under suitable conditions.The classical first order equation fitted the results on flotation. Zinc andchromium floated not only more in an amount but also floated faster than copper.Surface tension measurements were conducted to investigate both the collectorsurfactants and the frothers at air/water interface since air bubbles carry thesurfactant-metal ion complexes to the froth and separate from solution.