A computational analysis of a language structure in natural language text processing
Doğal dil metin işlemede dil yapısının sayısal analizi
  1. Tez No: 197684
  2. Yazar: SİNAN EŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ RIZA AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
DOĞAL D L MET N ŞLEMEDED L YAPISININ SAYISAL ANAL ZS NAN EŞMetin sınıflandırma, belli konu başlığına veya kategorilerine göre düzenlenmişdoğal dil metinlerini sınıflandırmanın genel adıdır. Elektronik posta filtreleme, kullanıcıelektronik postalarının yasal veya istenmeyen olarak sınıflandırılabildiği ikili bir metinsınıflandırma problemidir.Bu çalışmada, elektronik postaları otomatik olarak yasal veya istenmeyenkategorilerine ayırabilen bir filtreleme çözümü bulmaya çalışılmıştır. Elektronik postalarıotomatik olarak yasal veya istenmeyen şeklinde sınıflandırmak için bazı Makine Öğrenimmetotları ve Bilgi Elde Etme'nin bazı fikirlerinden faydalanarak, elektronik postafiltreleme işinde etkin sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A COMPUTATIONAL ANALYSIS OFA LANGUAGE STRUCTURE INNATURAL LANGUAGE TEXT PROCESSINGS NAN EŞText categorization or classification is a general task of classifying un-organizednatural language texts according to specific subject matter or category. Electronic mail(e-mail) filtering is a binary text classification problem which the user emails can beclassified as legitimate (non-spam) or un-wanted mail (spam).In this study, we tried to find a filtering solution that is able to automaticallyclassify emails into spam and legitimate categories. In order to automatically andefficiently classify emails as spam or legitimate we took advantage of some MachineLearning methods and some novel ideas from Information Retrieval.