Remote control using fuzzy logic
Fuzzy lojik kullanarak uzaktan kontrol
- Tez No: 197685
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SEBETCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüzde internet bir çok farklı alanda önemli rol oynamaktadır. Geçtiğimizyıllarda bir çok araştırmacı internet ağını kullanarak kontrol yapabilenprogramlar üzerinde çalışmışlardır.Bu çalışmada, internet ve platform bağımsız teknoloji avantajlarını kullanan biruzaktan kontrol tekniği üzerinde çalışılmıştır. PLC (Programlanabilir MantıkDenetleyici) Sunucusu tarafında web tabanlı kontrol ve izleme yazılımı çevreseldeğişkenleri konrol ve izleme amacıyla geliştirilmiştir. Programı çalıştırmak için,network içindeki java sanal makinası kurulu bir bilgisayarda web tarayıcıyıkullanmak yeterlidir.PLC analog bilgiyi sahadan alır, gerekli mantıksal işlemleri gerçekleştirir veolayları hafıza alanlarında saklar. İstemci bilgisayarlar programı kullanarakPLC'ye bağlanıp bu bilgilere ulaşabilirler.
Özet (Çeviri)
Nowadays the Internet is playing a very important role in different domains.During the previous years a lot of research has been done for trying to developapplications, which make it possible to supervise and control industrialprocesses using the World Wide Web.This paper presents a remote control technique with the advantages of theinternet and platform independent technology. A web based control &monitor program has been developed at the PLC (Programmable LogicController) Server side to be able to control and monitor the real-timeenvironments. Program is executable from all client computers in the networkarea only using java runtime installed web browsers.The PLC in the study gathers analog data from the environment, processesthem and logs the events in the registers. Client computers may log on to thePLC and access data using the software.